Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Донарахування ЄСВ до мінзарплати: практичні ситуації

March 21, 2016

Тема донарахування ЄСВ до мінзарплати все ще викликає багато запитань, оскільки має свої особливості. Здебільшого питання виникають тоді, коли працівник не працював повний місяць (хворів, був у відпустці, на підприємстві був простий тощо), А тому отримав заробітну плату менше мінімального розміру. Крім того, з 1 січня 2016 роки змінилися правила нарахування ЄСВ на суму винагороди за договорами ЦПХ. У статті розглянемо всі ці питання.
Згідно з ч. 5 ст. 8 Закону № 2464, якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), і ставки ЄСВ.
Однак це правило застосовується не завжди.
Так, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ, встановлена ​​цією частиною, застосовується до певної бази нарахування незалежно від її розміру (ч. 5 ст. 8 Закону № 2464).
Ця норма стосується і нарахування ЄСВ на суму винагороди за договорами цивільно-правового характеру (ЦПХ).
Також не слід донараховувати ЄСВ до мінімальної зарплати на заробітну плату інвалідів, які працюють на підприємстві, де застосовуються ставки 8,41, 5,3 і 5,5 %.
Крім того, умовою застосування норми щодо застосування ЄСВ з доходу не менше мінімальної зарплати є перебування найманого працівника у трудових відносинах повний календарний місяць. Ось тут у бухгалтерів на практиці і виникають різні випадки, коли працівник не працює повний місяць. А саме, це може бути звільнення або прийом працівника на роботу не з початку місяця, або перебування працівника у відпустці за свій рахунок, або декретна відпустка, або простий тощо. Усі такі випадки необхідно розглядати окремо, оскільки для кожного з них нарахування ЄСВ здійснюється зі своїми особливостями.
Отже, розглянемо різні випадки нарахування доходів працівникам у розмірі меншому від мінімального і необхідність нарахування або ненарахування ЄСВ в цих випадках з мінімальної зарплати. Для зручності ситуації наведені в таблиці.

Таблиця

Ситуація

ЄСВ нараховується на розмір мінзарплати

ЄСВ нараховується на фактичний розмір доходу

Винагорода за договорами ЦПХ 

Якщо винагорода за договором ЦПХ нараховується працівнику за основним місцем роботи, то розмір такої винагороди необхідно додати до інших доходів працівника, отриманим в цьому місяці від роботодавця (зарплати, відпускних, лікарняних тощо). І в разі, якщо загальна місячна сума отриманого доходу буде менше мінімальної заробітної плати, необхідно нараховувати ЄСВ на мінімальний розмір зарплати, встановлений законом на місяць, за який отримано дохід 

Якщо винагорода за договором ЦПХ нараховується фізособі не за основним місцем роботи, то ЄСВ нараховується на фактичний розмір винагороди за договором ЦПХ

Працівник – сумісник

Заробітна плата внутрішнього сумісника для реалізації норми нарахування ЄСВ не менше мінімального розміру зарплати буде враховуватися сумарно з заробітною платою, отриманою за основним місцем роботи

ЄСВ на доходи зовнішнього сумісника (працівника, який працює не за основним місцем роботи) нараховується на певну базу нарахування незалежно від її розміру, тобто на фактичний розмір доходу (лист ДФСУ від 29.01.2016 № 1394/5 / 99-99-17-03-03-16)

Звільнення або прийом працівника на основне місце роботи протягом місяця

-

ЄСВ нараховується на фактично нараховану в поточному місяці заробітну плату незалежно від її розміру (лист ДФСУ від 29.01.2016 № 1394/5 / 99-99-17-03-03-16)

Простой, прогул

Якщо сума нарахованого доходу менше мінзарплати, то ЄСВ нараховується на розмір мінімальної зарплати, встановлений законом на місяць, за який отримано дохід

Якщо у працівника в поточному місяці немає заробітку, ЄСВ не нараховується, оскільки відсутня база нарахування ЄСВ

Відпустка без збереження зарплати

Якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розмір мінімальної зарплати у працівника, який перебував частину календарного місяця у відпустці без збереження заробітної плати, то сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід ), і ставки ЄСВ

Якщо працівник перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, ЄСВ не нараховується, оскільки відсутня база нарахування ЄСВ

Лікарняний

Для працівника (за основним місцем роботи), відпрацьованого частину місяця, а другу частину знаходився на лікарняному, де загальна сума нарахованого доходу (сума заробітної плати за відпрацьований час і лікарняного) не перевищує розмір мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зарплата, виникає необхідність донарахування до мінімальної заробітної плати.
Для працівника (за основним місцем роботи), який перебував на лікарняному повний місяць (з першого календарного дня місяця до останнього), в якому сума нарахованого лікарняного менше мінімального розміру заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується лікарняний, ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується лікарняний, і ставки ЄСВ

Для працівника (за основним місцем роботи), у якого початок і закінчення лікарняного припадають на різні місяці, ЄСВ у місяці початку лікарняного нараховується за фактично відпрацьований час, оскільки загальна сума доходу ще не відома (сума лікарняних буде визначена після подання листка непрацездатності). Якщо після розподілу лікарняного загальний дохід за місяць становить менше мінімального розміру, виникає необхідність за минулий місяць (місяці) донарахувати ЄСВ виходячи з мінімальної заробітної плати (лист ДФС України від 31.03.2015 № 6667/6/99-99-17-03-01-15)

Неповний робочий час (день, тиждень) за основним місцем роботи

Роботодавець розраховує суму ЄСВ як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки ЄСВ, незалежно від того, що працівник працював неповний робочий день (питання-відповідь з розділу 301.04.01 ресурсу База податкових знань ( "ЗІР"))

-

Нараховано дохід після звільнення за відпрацьований час

У такому випадку підприємству також необхідно нарахувати ЄСВ на розмір мінімальної заробітної плати (питання-відповідь з розділу 301.04.01 ресурсу База податкових знань ( "ЗІР"))

-

Працівник – инвалід

Якщо працівник-інвалід працює у фізособи-підприємця, то ЄСВ нараховується на розмір мінімальної зарплати

Якщо розмір заробітної плати працівника-інваліда, який працює на підприємстві, в установі або організації, де застосовуються ставки 8,41, 5,3 і 5, 5%, не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, то нарахування ЄСВ здійснюється роботодавцем на розмір фактично нарахованої заробітної плати такому працівникові (питання-відповідь з розділу 301.04.01 ресурсу База податкових знань ( "ЗІР"))

Нараховується ЄСВ засновнику, керівному підприємством, діяльність якого тимчасово припинена

Якщо працівник, який одночасно є власником, виконував певну роботу на умовах трудового договору, укладеного відповідно до вимог ст. ст. 21, 24 КЗпП, то йому повинна бути виплачена заробітна плата (згідно з трудовим договором (контрактом)), розмір якої не може бути менше мінімальної, встановленої законодавством

Якщо установчими документами передбачено, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функцію керівника виконує його засновник, проте при цьому не отримує за це винагороду (дохід), то ЄСВ не нараховується (питання-відповідь з розділу 301.04.01 ресурсу База податкових знань ( "ЗІР"))

Сума допомоги по вагітності та пологах основного працівника

Якщо після розподілу по місяцях суми допомоги по вагітності та пологах така сума за повний місяць становить менше мінімального розміру заробітної плати, ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується зазначена сума , і ставки ЄСВ в розмірі 22% (питання-відповідь з розділу 301.04.01 ресурсу База податкових знань ( "ЗІР"))

-

1. КЗпП - Кодекс законів про працю України від 10.12.71.
2. Закон № 2464 - Закон України "Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI.
3. Закон № 77 - Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" від 28.12.2014 № 77-VIII.

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/Donachislenie-ESV-do-minzarplaty-prakticheskie-situacii.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!