Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Що принесе земельна реформа пересічним українцям

July 5, 2016

27 травня був затверджений план пріоритетних дій уряду України на 2016 р. серед яких є і спеціальний підрозділ "Завершення земельної реформи". Зокрема, мова йде про скасування мораторію на продаж землі.
У 2001 р. в якості тимчасового заходу був введений мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Після цього він продовжувався вже сім разів (останній - в 2015 р) і в даний час діє до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, що має відбутися не пізніше 1 січня 2017 р.

Згідно із законодавством, під мораторій підпадають такі категорії земель:
- сільськогосподарські угіддя в державній і комунальній власності - 10,5 млн га;
- несільськогосподарські угіддя в державній і комунальній власності - 1,3 млн га; незатребувані паї - 16 тис. га;
- земельні частки (паї) - 27,5 млн га, передані у власність 6,92 млн громадян;
 - сільськогосподарські землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у власності (у юридичних осіб їх близько 1 млн га і у населення близько 500 тис. Га).
З 41,6 млн га всіх сільськогосподарських угідь України 30,8 млн га зараз знаходяться в приватній власності.
Мораторій на продаж землі істотно обмежує ринок для 96% сільськогосподарських земель, йдеться в дослідженні проекту "Підтримка реформ в сільському господарстві та земельних відносинах в Україні".
Законодавство дозволяє власникам паїв здавати їх в оренду, обмінювати на іншу земельну ділянку, а також залишити у спадок. У той же час їм забороняється продавати свої ділянки, змінювати їх цільове призначення, вносити право на земельну частку до статутних капіталів господарських товариств і передавати в заставу.
Станом на 2012 р, 1,6 млн власників паїв (23% всіх власників) були старше 70 років (дані проекту USAID "Агроінвест"). Ці люди не можуть самостійно обробляти землю, а й не можуть отримати іншим чином гідну оплату праці від неї.
Багато труднощів і з успадкуванням паїв. За офіційними даними, на кінець 2015 г. 9 650 земельних ділянок загальною площею 3 502 га належали померлим людям, але експерти кажуть, що насправді таких ділянок на один-два порядки більше.
На цьому тлі в країні давно і успішно існує тіньовий ринок землі. За підтримки корумпованих чиновників "фахівці" досить легко фактично продають і купують сільгоспземлі.
Однак уряд вважає, що питання продажу землі не є наріжним у земельній реформі. Якщо мати цільовим показником підвищення конкурентоспроможності та кредитоспроможності сільськогосподарських виробників, то важливо створити умови для розвитку стійких земельних відносин, в тому числі шляхом стимулювання укладення довгострокових договорів оренди та впровадження звернення таких прав (продаж прав оренди та їх заставу).

Тому до кінця поточного року Кабмін планує розробити такі законопроекти:
про врегулювання проблеми земель з нечітким правовим статусом: польові дороги, лісосмуги, колективна власність, нерозподілені (невитребувані) земельні частки (паї); про введення механізму економічного стимулювання сталого та ефективного землекористування; про консолідацію земель; про обіг земель сільськогосподарського призначення.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/CHto-prinesyot-zemelnaya-reforma-ryadovym-ukraincam.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!