Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Що змінилося в оформленні закордонвідряджень після запровадження безвізу з євросоюзом?

August 11, 2017

Працівник підприємства направляється у відрядження до м. Відня (Австрія). Раніше він за кордоном не бував. Ми знаємо, що тепер для поїздки до Європи не вимагається отримання візи. Як оформити таке відрядження, якими документами забезпечити працівника, щоб він безперешкодно дістався до місця призначення і виконав завдання відрядження?

Європейським парламентом був затверджений Регламент від 17.05.17 р. № 2017/850, який скасував візовий режим для громадян України стосовно 30 європейських країн. Цей документ опублікований в офіційному журналі Євросоюзу 22.05.17 р. і набув чинності 11.06.17 р.

Після запровадження безвізового режиму громадяни України отримали можливість поїхати до країн – учасниць Шенгенської угоди без отримання в'їзної візи держави призначення.

Безвізовий режим відкрив українському бізнесу безліч можливостей для розвитку: це і пошук партнерів, і обмін досвідом, і участь у різних виставках, конференціях та інших профільних заходах. Крім того, безвізовий режим дозволяє навчатися в ЄС у рамках короткострокових програм на строк не більше 90 днів. Для тривалого навчання доведеться оформити спеціальну візу, але короткі стажування, курси, семінари, участь у наукових конференціях цілком вписуються в установлений строк перебування.

Згідно з інформацією, опублікованою на сайті МЗС України (див. розділ «Про Україну»/«євро­пейська інтеграція»/«Безвізовий діалог Україна-ЄС»), громадяни України зможуть в'їжджати без візи до таких держав:

·          усі члени ЄС: Австрія, Бельгія, Болгарія, Угорщина, Німеччина, Греція, Данія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швеція, Естонія. Виняток (віза потрібна): Великобританія, Ірландія, неєвропейські території Франції (Гваделупа, Мартініка, Гвіана, Реюньон, Майотта, Нова Каледонія і заморські співтовариства та території) і Нідерландів (Аруба, Кюрасао і Сент-Мартен – у Карибському басейні);

·          4 держави – асоційовані учасники Шенгенської угоди: Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія та Швейцарія;

·          4 держави, де діє візове законодавство ЄС: Андорра, Сан-Маріно, Ватикан, Монако.

Основні правила в'їзду до вищеперелічених країн:

1. Безвізовий режим дозволяє короткострокове перебування в країні призначення: до 90 днів протягом будь-яких 180 днів. Це формулювання означає, що розглядається 180-денний період, що передує кожному дню перебування.

Порушення цього правила може стати причиною відмови у в'їзді до шенгенської зони в майбутньому. Тому, якщо на підприємстві плануються часті відрядження, рекомендуємо розрахувати точний дозволений строк перебування в країні призначення для конкретного працівника, використовуючи дані його закордонного паспорта з позначками прикордонних служб, оскільки для різних груп країн правило 90/180 працює по-своєму.

Докладніше дізнатися, як працює «шенгенський калькулятор» можна на сайті «Відкрий Європу» (http://openeurope.in.ua), а сам розрахунок зробити на сайті Єврокомісії (https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=ru). У випадку якщо фізособі необхідно знаходитися в ЄС довше граничного строку, їй необхідно буде оформити візу.

2. Щоб їздити до Європи без візи, потрібно отримати біометричний закордонний паспорт громадянина України, який буде дійсний протягом 10 років. Від звичайного закордонного паспорта цей документ відрізняється наявністю електронного чіпа, де записані оцифрована фотографія, а також відбитки пальців і підпис власника паспорта в електронній формі.

Важливий момент: біометричний закордонний паспорт, з яким громадянин України в'їжджає до ЄС, повинен бути дійсний не менше 3 місяців після запланованого повернення додому.

Детальну інформацію про правила оформлення біометричних закордонних паспортів та інформації, яку вони містять, можна отримати на офіційному сайті Державної міграційної служби України. Там же можна знайти список необхідних документів і вартість оформлення паспорта. Громадянам України зі звичайними закордонними паспортами потрібно, як і раніше, оформляти візу.

3. Перетин іноземцями кордону з європейськими країнами регламентує Шенгенський прикордонний кодекс.

Ознайомитися з його офіційним текстом можна на сайті http://eur-lex.europa.eu/homepage.html, який забезпечує доступ до законодавства Євросоюзу. Або можна скористатися таким джерелом, як сайт громадської організації «Європа без бар'єрів» (http://europewb.org.ua/shengenskyj-kodeks-pro-kordony-umovy-v-yizdu-ta-spysok-suprovidnyh-dokumentiv-dlya-gromadyan-tretih-krayin), де викладено неофіційний переклад Шенгенського прикордонного кодексу.

Прикордонник має право перевірити виконання таких вимог (незалежно від наявності візи):

·          наявність документа для перетину кордону (наприклад, закордонного паспорта);

·          переконливе обґрунтування мети та умов перебування в країнах Європи;

·          наявність достатніх фінансових коштів для перебування в ЄС і для повернення додому. Примірні щоденні витрати, на які може орієнтуватися прикордонник, можна побачити на сайті Єврокомісії, а також на інтерактивній карті громадської організації «Європа без бар'єрів». Вимоги для різних країн розрізняються;

·          відсутність фізособи в переліку осіб, яким заборонено в'їзд до ЄС;

·          відсутність із боку фізособи загрози для громадського порядку, безпеки, громадського здоров'я і міжнародних відносин.

Для перевірки мети бізнес-поїздок і відряджень на кордоні можуть запитати такі підтвердні документи, як запрошення на зустріч або інший документ, що підтверджує торговельні або ділові стосунки; квиток на виставку або захід, якщо це і є мета поїздки.

Якщо мета поїздки – участь у наукових, культурних заходах, тоді можуть запитати запрошення, вхідні квитки, дані про реєстрацію або програму (причому в них повинні бути зазначені назва організації, що приймає, та строк перебування) або будь-які інші прийнятні документи, що підтверджують мету поїздки.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!