Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Бізнес зможе збільшувати капітал за рахунок достроково погашених валютних зобов’язань перед нерезидентами

August 26, 2016

Національний банк України розширив можливості для реструктуризації валютного боргу українських компаній для подальшого збільшення їх статутного капіталу. З цією метою внесено відповідні зміни до чинної постанови Правління Національного банку від 07 червня 2016 року № 342 "Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України".
Ці зміни затверджені постановою Правління Національного банку від 23 серпня 2016 року № 375 "Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України"
Наразі резиденти можуть здійснювати погашення кредитів та позик в іноземній валюті за договорами з нерезидентами не раніше строку, передбаченого договорами. Достроково погашати їх можна лише у випадках, коли:
- достроково повернені кошти спрямовуються на докапіталізацію уповноваженого банку-позичальника;
- проводиться реструктуризація зобов’язань за рахунок запозичень із більш пізнім строком виконання;
- кредитором є міжнародна фінансова організація;
- частка такого кредиту або позики надана іноземним експортно-кредитним агентством.
Правління Національного банку вирішило розширити перелік винятків. А саме - дозволило скорочувати строки повернення клієнтом-резидентом, який не є банком, кредиту або позики в іноземній валюті на користь нерезидента у випадку, коли здійснюється реструктуризація заборгованості, під час якої вимоги за основною сумою кредиту або позики зараховуються як додатковий внесок нерезидента до статутного капіталу резидента. Це сприятиме скороченню зовнішнього приватного боргу України без відтоку іноземної валюти за межі України і без створення додаткового тиску на валютний ринок країни.
Водночас Національний банк вніс й низку інших змін постанови Правління Національного банку № 342.
По-перше, спрощено порядок купівлі та перерахування коштів в іноземній валюті для оплати лікування фізичних осіб за кордоном. Інформація про ці операції буде включатися до реєстру без подання до Національного банку України відповідних документів. При цьому уповноважений банк зможе купувати для клієнта іноземну валюту на ці цілі на наступний день із дня зарахування коштів в гривнях на купівлю, а у разі наявності власних коштів в іноземній валюті – в день подання клієнтом до банку платіжного доручення.
По-друге, удосконалено контроль за залишками на рахунках клієнтів-резидентів (крім фізичних осіб) при купівлі іноземної валюти. Досі його здійснював Національний банк на дату отримання інформації про цю операцію у відповідному реєстрі. Відтепер його буде покладено на уповноважені банки, які будуть здійснювати цей контроль на дату купівлі іноземної валюти.
Крім того, Правління Національного банку змінило Інструкцію про порядок формування уповноваженими банками реєстрів, затверджену постановою Правління від 07 квітня 2016 року № 247. В Інструкції враховано скасування вимоги, відповідно до якої для оплати імпорту послуг резиденти мали надавати до Національного банку акт цінової експертизи Держзовнішінформу. Нагадаємо, цю вимогу було скасовано з 19 серпня 2016 року з огляду на те, що вона втратила свою ефективність, як дієвий інструмент боротьби з відтоком капіталу. Таким чином, Національний банк спростив умови для імпорту послуг без послаблення контролю за проведенням зовнішньоекономічних операцій.
Також Правління Національного банку внесло зміни до Положення про порядок отримання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів і надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам, затвердженого постановою Правління від 17 червня 2004 року № 270. Правління підвищило відповідальність уповноважених банків щодо перевірки та аналізу документів (інформаціїї) під час реєстрації та обслуговування кредитних договорів та договорів позики, які передбачають виконання зобов’язань в іноземній валюті перед нерезидентами, зокрема шляхом виявлення індикаторів ризикової фінансової операції. З цією ж метою розширено перелік підстав для відмови в реєстрації та анулювання реєстрації кредитного договору та договору позики з боку Національного банку.
Постанова набуває чинності з 01 вересня 2016 року. При цьому зміни до постанови Правління Національного банку № 342 будуть діяти до втрати чинності цим документом, тобто до 14 вересня 2016 року включно.

Джерело: https://uteka.ua/ua/publication/Biznes-smozhet-uvelichivat-kapital-za-schet-dosrochno-pogashennyx-valyutnyx-obyazatelstv-pered-nerezidentami

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!