Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

9 питань про нові правила реєстрації нерухомості

February 29, 2016

З 1 січня 2016 року в Україні почала діяти нова процедура державної реєстрації прав на нерухоме майно.
Тепер право власності на нерухомість підтверджується лише записом в «Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно», тобто скасовується обов'язкова наявність у власника паперового документа, що підтверджує право власності.

Простіше, ніж було

Процедури реєстрації тепер стала значно простіше. Тепер людині для того, щоб зареєструвати нерухомість або провести інші процедури, потрібно відвідати тільки нотаріуса або державного реєстратора. Звичайно, людям спокійніше мати на руках «папір з печаткою», але це питання звички. А побоювання щодо можливості заволодіння будь-ким електронно-цифровим підписом нотаріуса виправдані не більше, ніж побоювання за збереження «паперової реєстрації».
Новим власникам, які не мають на руках правовстановлюючих документів на нерухомість, доведеться час від часу самостійно перевіряти особисті дані в реєстрі. Ця інформація тепер буде знаходитися на сайті Міністерства юстиції України та щоб її перевірити знадобляться комп'ютер і доступ до інтернету.

1. Як змінилися правила?

По-перше, скасовується видача свідоцтв про право власності на нерухомість на паперових носіях.
По-друге, державна реєстрація прав на нерухомість тепер відбувається тільки через інтернет.
По-третє, у нотаріусів реєстрація нерухомості проводиться без обмежень (раніше нотаріуси здійснювали реєстрацію тільки при вчиненні нотаріальної дії - посвідчення договорів продажу або дарування нерухомості).

2. Що підлягає обов'язковій реєстрації?

Згідно зі статтею 5 Закону України «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень» обов'язковій реєстрації підлягають:

 • квартири;
 • житлові будинки;
 • земельні ділянки;
 • будови і їх окремі частини;
 • житлові та нежитлові приміщення

3. Де реєструвати?

Заявник на свій розсуд може подати заяву нотаріусу або в центр надання адміністративних послуг (або держреєстратору).

4. Як відбувається реєстрація?

У державного реєстратора (в центрі адмінпослуг у великих містах) або у нотаріуса заповнюється заява, яка реєструється в базі даних (через інтернет). До заяви додаються електронні копії необхідних документів. Якщо у вас є можливість сканувати свої документи самостійно і принести їх електронні версії на спеціальних носіях (флешці або компакт-диску), то це значно прискорить процес.
Крім того, необхідно надати реєстратору квитанції про оплату арбітражного збору і про внесення оплати за надання інформації з Державного реєстру прав.
Для реєстрації прав власності на нерухомість необхідно надати наступні документи:

 • Паспорт та ідентифікаційний код;
 • Документи, що підтверджують права власності на нерухоме майно (договір, предметом якого є нерухоме майно, свідоцтво про право на спадщину тощо).

5. Який документ видається?

Бланк встановленого зразка з печаткою і підписом «Свідоцтво про право власності», що діяв до 1 січня 2016 року, тепер замінений електронним варіантом. Тепер власнику на руки видається «Інформація про реєстрацію права власності на нерухомість» (виписка з реєстру), яка не має підпису і печатки. Вартість виписки:

 • в електронному варіанті - 17 грн.
 • на паперовому носії - 34 грн.

6. Які терміни реєстрації?

Державна реєстрація прав на нерухомість повинна проводиться в термін від двох годин до п'яти робочих днів. Першим днем ​​вважається день реєстрації заяви в базі даних. Право власності на нерухомість вважається зареєстрованим в день офіційної публікації на веб-порталі Міністерства юстиції України.

7. Кому поскаржитися на реєстраторів?

Через те, що деякі нормативно-правові акти не приведені у відповідність з новим Законом, в схожих ситуаціях нотаріус (або держреєстратор) може приймати різні рішення, в залежності від його суб'єктивної оцінки ситуації.
При реєстрації прав власності на нерухомість, ви маєте право оскаржити їх дію чи бездіяльність. Це можна зробити в Міністерстві юстиції України або його територіальних органах (раніше - тільки в суді).

8. Чи може пропасти інформація про реєстрацію прав власності?

До 1 січня 2013 року органи БТІ видавали Витяги (Витяги) з «Реєстру прав власності на нерухоме майно». Цей реєстр вівся в електронному вигляді. З 1 січня 2013 року по теперішній час ведеться електронний «Державний реєстр речових прав на нерухоме майно».
Нотаріуси мають право доступу як до старого «Реєстру прав власності на нерухоме майно», так і до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, тому відомості про реєстрацію прав власності на нерухомість ні в якому разі не пропадуть.

9. Чи потрібно реєструвати повторно права на нерухомість?

Права, зареєстровані до 1 січня 2013 року, залишаються дійсними. Повторно їх реєструвати в новому «Державний реєстр» не потрібно - реєстрація буде проводитися лише тоді, коли власник вирішить свої права передати іншій особі.
Щоб підтвердити своє право власності з 1 січня 2016 року власник повинен замовити виписку з «Реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». Доказом права власності є виключно запис в Реєстрі, а виписки з нього в електронній або паперовій формі, мають однакову юридичну силу.

Скільки коштує реєстрація нерухомості?

Вартість послуг по внесенню нерухомості у нотаріусів і державних реєстраторів (або в в центрах адмінпослуг, які працюють у великих містах) значно різняться:

 • держреєстратор - 34 грн.
 • в центрі адмінпослуг - 34 грн.
 • у нотаріуса - 300-600 грн.

Крім цих грошей доведеться ще сплатити адміністративний збір. Її величина залежить від швидкості оформлення документів:

 • п'ять робочих днів - 138 грн. (10 % мінімальної зарплати)
 • два робочих дня - 1378 грн. (100 % мінімальної зарплати)
 • один робочий день - 2756 грн. (200 % мінімальної зарплати)
 • два години (з моменту прийняття заяви) - 6890 грн. (500 % мінімальної зарплати)

Джерело: http://uteka.ua/ua/publication/9-voprosov-o-novyx-pravilax-registracii-nedvizhimosti.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!