Земельний податок та єдиний податок для платників четвертої групи: база оподаткування – 2019

Акценти цієї статті:
- вплив загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки (далі – НГО) сільгоспземель за межами населених пунктів (далі – всеукраїнська НГО) на сільгосптоваровиробників;
- база обкладення земельним податком та єдиним податком (далі – ЄП) для платників четвертої групи.
Для обох податків (земельного та ЄП для платників четвертої групи) основою для визначення бази оподаткування є НГО землі. Але цього року як ніколи гостро стоять питання про отримання офіційних даних про неї та заповнення декларацій. Адже наприкінці минулого року встигли провести всеукраїнську НГО (затверджена наказом Мінагрополітики від 16.11.18 р. № 552), яка набула чинності з 01.01.19 р. У зв’язку із цим виникає багато запитань. Тож з’ясуємо разом, що відомо на сьогодні про всеукраїнську НГО та як цього року сільгосптоваровиробникам розраховувати базу обкладення земельним податком та ЄП для єдинників четвертої групи.
Всеукраїнська НГО та портал
Держгеокадастр на своєму веб-сайті повідомляє про проведення всеукраїнської НГО. Отже, Державний земельний кадастр (далі – ДЗК) містить інформацію про таку оцінку та наразі для формування витягу з технічної документації про НГО земельної ділянки (далі – витяг), незалежно від форми власності, використовуються дані виключно всеукраїнської НГО.
Також створено окремий портал НГО. Потрапити на нього можна або через веб-сайт Держгеокадастру, у правій частині якого є вкладка фіолетового кольору, що відкриває портал НГО, або через пошук порталу напряму в будь-якому інтернет-браузері.
Зауважимо, що перегляд інформації на порталі здійснюється без реєстрації та оплати.
Портал працює таким чином:
1) за сформованою земельною ділянкою:
- у поле пошуку вводиться кадастровий номер ділянки. Після цього портал знаходить її та відображає на екрані розмір НГО цієї ділянки (за даними всеукраїнської НГО станом на день перегляду). Тобто навіть без замовлення витягу сільгоспвиробник отримує інформацію про оцінку конкретної земельної ділянки. Ця функція досить зручна, адже з огляду на велику кількість бажаючих отримати витяг, імовірно, що його не встигатимуть виготовити у передбачені 3 робочих дні (див. далі);
- після натискання поля «детальніше» відкривається більше вікно розрахунку НГО, у якому доступні три функції: замовити витяг про НГО (заявник ідентифікується та виконує всі звичні кроки, як і для замовлення витягу через Публічну кадастрову карту); завантажити PDF (розрахунок НГО завантажиться на ваш комп’ютер у форматі PDF); закрити. Обираєте бажану функцію;
2) за несформованою ділянкою (без кадастрового номера, не зареєстрована у ДЗК, не відкрита Поземельна книга):
- натискаєте під пошуком «розрахунок НГО» та малюєте маркером на карті приблизні межі вашої ділянки. Потім система видає розрахунок НГО за цими координатами. Оскільки без розробленої документації вид використання землі невідомий, наводиться розмір НГО за можливими варіантами, зокрема, НГО земельної ділянки сільгосппризначення із видом угідь рілля, пасовища, багаторічні насадження. Акцентуємо увагу, що НГО вказується не остаточна, а приблизна. Цю функцію створено для землекористувачів, які вагаються реєструвати ділянку в ДЗК або проводити її оцінку (інші землі, які не охопила всеукраїнська НГО). Так вони зможуть визначитися, чи економічно вигідно це робити. Розрахунок можна завантажити та зберегти у форматі PDF.
Тож у зв’язку з проведенням всеукраїнської НГО усі землі сільгосппризначення за межами населених пунктів (і тільки) мають відповідну оцінку. Проте замовити витяг вдасться лише за сформованими та зареєстрованими у ДЗК земельними ділянками.
Отже, всеукраїнська НГО неабияк вплинула на платників плати за землю та єдинників четвертої групи. Як саме, розглянемо далі.
Земельний податок
Базою обкладення земельним податком є (п. 271.1 Податкового кодексу, далі – ПК):
- НГО земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації (далі – Кі);
- площа земельних ділянок, якщо їх НГО не проведено.
Якщо НГО не проведено
У такому випадку для розрахунку земельного податку беруться показники НГО одиниці площі ріллі по області, наведені в додатку 1 до Порядку, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23.05.17 р. № 262 (далі – Порядок № 262).
Це правило стосується всіх видів сільгоспугідь. Тобто, навіть якщо ваша ділянка має вид угідь сіножаті, пасовища або багаторічні насадження, але її НГО не проведено, користуватися треба показниками з додатка 1 до Порядку № 262.
Важливо! Із 01.01.19 р. показники НГО одиниці площі ріллі по областях України викладено в новій редакції (згідно з наказом Мінагрополітики від 18.12.18 р. № 605). Усі показники по областях дещо змінено (у бік збільшення або зменшення). Найбільші зміни відбулися в Дніпропетровській області (+3 172,72 грн.). Тож цього року не вийде заповнити декларацію з плати за землю за минулорічними показниками. Доведеться відкрити додаток 1 до Порядку № 262 та заново розрахувати розмір плати. Показники НГО 1 га по області також наведено в публікації «Показники НГО по областях та коефіцієнти індексації». |
Якщо НГО проведено
Дані про НГО окремої земельної ділянки оформлюються як витяг (ст. 20 Закону від 11.12.03 р. № 1378-IV, п. 4 розд. ІІІ Порядку № 262). Його форма наведена в додатку 3 до Порядку № 262. Про те, як отримати витяг через Публічну кадастрову карту або Центр надання адмінпослуг, читайте в статье «Де взяти витяг про НГО земельної ділянки».
Іншого документа, який офіційно підтверджує розмір НГО, не установлено, так само як і узагальнюючого витягу або витягу про розмір середньої оцінки на певній території. Тобто довідки або листи, що видаються різними органами, про розмір НГО 1 га землі по сільраді чи району, не передбачені жодним нормативним документом та є незаконними.
Тільки витяг підтверджує розмір НГО конкретної земельної ділянки. Тому, якщо у вас багато земельних ділянок, аби дізнатися їх НГО, треба отримати витяг за кожною з них.
Важливо! Витяг виготовляється за даними ДЗК кадастровим реєстратором, а отримати його можна в Центрі надання адмінпослуг за місцезнаходженням землі. Усе це здійснюється безплатно (п. 2 додатка 3 до постанови КМУ від 01.08.11 р. № 835). |
Строк виготовлення витягу – до трьох робочих днів із дати надходження заяви (п. 4 Методики, затвердженої постановою КМУ від 16.11.16 р. № 831).
ЄП для платників четвертої групи
Для єдинників четвертої групи базою оподаткування є: для сільгоспугідь – НГО 1 га з урахуванням Кі; для земель водного фонду – НГО ріллі по області з урахуванням Кі (п. 2921.1 ПК).
До відома! Кі застосовується кумулятивно залежно від дати проведення НГО. Цього року Кі для ЄП та НГО визначено на рівні 1,0. Тому до показників НГО по області (додаток 1 до Порядку № 262) або за певною земельною ділянкою (витяг) не потрібно нічого додавати. |
От тут і виникає проблема. Як ми вже з’ясували, відомості про НГО виготовляються у формі витягу. Виходить, що дізнатися про розмір НГО можна тільки шляхом отримання витягу щодо конкретної земельної ділянки. Однак у ньому наводиться розмір НГО площі всієї ділянки. Розмір НГО 1 га у витягу не вказується.
Тоді як заповнювати податкову декларацію єдинника четвертої групи? Навіть після проведення всеукраїнської НГО та надання можливості отримати витяги, відповіді на це запитання немає. Жодних офіційних роз’яснень ДФС не надала.
Щоправда, усно на консультаційній лінії спеціалісти ДФС повідомляють, що для заповнення декларації треба отримати офіційні відомості про НГО, якими є витяг. Іншого документа не передбачено. І наче все логічно. Утім виходить, що платник має отримати витяг на кожну земельну ділянку, але, оскільки оцінка в них, скоріш за все, відрізняється (навіть у тих, що розташовані поряд), розрахувати загальний розмір НГО 1 га не вдасться. Тому ДФС наполягає, що в декларації слід указувати окремими рядками кожну земельну ділянку і додавати стільки рядків, скільки треба. Об’єднати ці рядки в один неможливо, адже оцінка земельних ділянок різна. Отже, чекатимемо детальних роз’яснень спеціалістів і триматимемо вас у курсі.
Майте на увазі! Через великий попит на витяги на початку року ви можете невчасно їх отримати або зовсім не отримати. Тому дуже зручно, що на порталі за кадастровим номером земельної ділянки відображається її НГО. Щоб не запізнитися з поданням декларації з ЄП, платникам четвертої групи слід користуватися порталом. |
Які показники брати для визначення бази обкладення ЄП платникам четвертої групи, якщо земельна ділянка розташована за межами населеного пункту, не зареєстрована у ДЗК та в наданні витягу відмовлено?
У цьому випадку слід брати показники НГО одиниці площі ріллі по області, наведені в додатку 1 до Порядку № 262. Таку відповідь ДФС неодноразово надавала на запити ГО «Всеукраїнський бухгалтерський клуб». За даних обставин слід застосовувати підхід, передбачений ст. 277 ПК для розрахунку податку за земельні ділянки, розташовані за межами населеного пункту, НГО яких не проведено, а саме: єдинникам четвертої групи базою обкладення ЄП вважати НГО одиниці площі ріллі по областях (додаток 1 до Порядку № 262).
Для розрахунку податку за земельну ділянку, НГО якої: проведено, потрібно отримати витяг; не проведено, слід брати показники НГО по області, наведені в додатку 1 до Порядку № 262.
У зв’язку з проведенням всеукраїнської НГО виникає нагальна потреба в отриманні витягів, адже їх треба подати разом із декларацією з плати за землю до 20.02.19 р. Тому не гайте часу, швидше замовляйте витяги. Рекомендуємо робити це через Публічну кадастрову карту або портал. Тоді заява реєструється в системі в день її подання, та й Держгеокадастр намагається не порушувати строки надання адмінпослуг (витягу).
Для визначення бази обкладення ЄП земель водного фонду та земельних ділянок, щодо яких неможливо замовити витяг (ділянка не сформована в ДЗК або відсутня НГО), єдинники четвертої групи беруть показники НГО одиниці площі ріллі по області.
Аби визначити базу обкладення ЄП сформованих земельних ділянок (зареєстровані в ДЗК, мають кадастровий номер), слід брати дані з витягу. Переглянути розмір НГО конкретної земельної ділянки та замовити витяг можна на порталі НГО.
Джерело: "Баланс-Агро" № 5, який вийшов з друку 04.02.19 р.