Чи зобов’язане ОСББ подавати форму № 20-ОПП щодо будівлі, яка перебуває в нього в управлінні?

Запитання - відповіді
Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) було створене кілька років тому. Зараз виникло запитання, а чи потрібно подавати до податкового органу форму № 20-ОПП щодо будівлі (багатоквартирного будинку), яка перебуває в управлінні ОСББ?
Питання, подавати чи ні таку інформацію – досить спірне. Пояснимо чому.
Як відомо, правила подання форми № 20-ОПП установлені ст. 63 Податкового кодексу (далі – ПК) і розд. VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588). Проте і в ПК, і в Порядку № 1588 визначення понять – достатньо обтічні, що дозволяє по-різному трактувати норми, які стосуються подання форми № 20-ОПП.
Так, згідно з п. 8.1 Порядку № 1588 платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування та об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, податковий орган за основним місцем свого обліку. А об’єктами оподаткування й об’єктами, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, є майно і дії, через які у платника податків виникає обов’язок сплачувати податки та збори (п. 63.3 ПК, п. 8.2 Порядку № 1588).
У п. 8.4 Порядку № 1588 також сказано, що повідомлення за формою № 20-ОПП подається стосовно об’єктів оподаткування, об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність. І в цьому ж пункті зазначено, що у формі № 20-ОПП подається інформація про всі об’єкти оподаткування, які є власними, орендованими або переданими в оренду.
Але у випадку, який ми розглядаємо, багатоквартирний будинок не є для ОСББ власним або орендованим. Будинок просто перебуває в управлінні ОСББ.
Нагадаємо, що ОСББ – це юрособа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їх власного майна та управління, утримання і використання сумісного майна (ст. 1 Закону від 29.11.01 р. № 2866-ІІІ «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку», далі – Закон № 2866).
Із цього визначення зрозуміло, що коли мешканці будинку створюють ОСББ, таке ОСББ не стає власником будівлі, не бере її в оренду і не передає в оренду третій особі. По суті, ОСББ – це «управдом». Тому й необхідність подання форми № 20-ОПП з інформацією нібито про «наявність» в ОСББ такого об’єкта – під великим питанням.
А що думає ДПС із цього приводу?
На думку податківців, ОСББ зобов’язане подавати форму № 20-ОПП (ЗІР, категорія 116.11, див. «Чи потрібно ОСББ подавати форму № 20-ОПП?»). Податкова наводить такі аргументи:
- ОСББ є неприбутковою організацією і має бути включене до Реєстру неприбуткових організацій;
- на балансі ОСББ знаходяться нежитлові та допоміжні приміщення, які є сумісним майном співвласників багатоквартирного будинку, і ці приміщення за рішенням загальних зборів можуть передаватися в користування, у тому числі на умовах оренди;
- кошти, отримані ОСББ від здавання в оренду нежитлових приміщень та іншого майна, формують дохідну частину ОСББ, а доходи неприбуткових організацій мають використовуватися виключно для фінансування витрат на своє утримання;
- ПК не містить винятків для ОСББ щодо подання форми № 20-ОПП, тому ОСББ необхідно подавати відомості про наявні у власності або користуванні земельні ділянки, житлові будинки і нежитлові будівлі (за наявності), а також ті, які експлуатуються ОСББ, і про приміщення, які здаються в оренду або орендуються тощо.
Іншими словами, у цьому роз’ясненні ДПС підводить нас до того, що будівля, якою управляє ОСББ, є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням (тобто можуть виникнути доходи від здавання в оренду тощо). Ну і прямо зазначає: можливе здавання в оренду частини нежитлових приміщень за рішенням загальних зборів ОСББ. А вже ця операція без питань потрапляє до переліку тих, про які потрібно інформувати орган ДПС за формою № 20-ОПП.
З роз’яснення в ЗІР можна зробити однозначний висновок, що ОСББ зобов’язане подавати форму № 20-ОПП у тому випадку, коли передає або бере в оренду приміщення будівлі та має оформлені земельні ділянки.
Стосовно ж самої будівлі, яка знаходиться в управлінні ОСББ, такий однозначний висновок зробити не можна. Адже, як ми вже переконалися, ні нормами ПК, ні Порядком № 1588 це прямо не передбачено. Та й у довіднику «Типи об’єктів оподаткування» відповідного типу об’єкта не знайти (довідник розміщено на офіційному сайті ДПС). А тип об’єкта оподаткування потрібний для заповнення графи 3 форми № 20-ОПП. Проблеми виникнуть також і при заповненні графи 10 форми № 20-ОПП «Вид права на об’єкт» – серед запропонованих видів (право власності, право володіння тощо) жоден не підходить для нашого випадку.
Тому на практиці тільки самому ОСББ вирішувати, подавати чи ні форму № 20-ОПП щодо будівлі, яка перебуває у нього в управлінні.
Наша порада. Якщо ви вирішите подавати форму № 20-ОПП з інформацією про багатоквартирний будинок, тоді вам варто заручитися письмовою індивідуальною податковою консультацією (далі – ІПК). У цій ІПК має бути відповідь на запитання, як вам правильно заповнити графи 3 та 10 форми № 20-ОПП. |
Нагадаємо, що правила надання ІПК податковими органами викладено у ст. 52, 53 ПК.
Джерело: "Баланс" № 32, який виходить з друку 16.08.21 р.