Ваше улюблене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Готівкові розрахунки при продажу дорогих товарів: як обійти обмеження?

16 вересня 2020 р.

Зі статті ви дізнаєтеся:

  • як на практиці діє обмеження за сумою готівкових розрахунків;
  • яка відповідальність за порушення такого обмеження і як правильно вона застосовується.

Як діє обмеження?

Для готівкових розрахунків у сфері господарської діяльності встановлено обмеження за сумою (п. 6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148, далі – Положення № 148). Так, суб’єкти господарювання (далі – СГ) мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня з одним покупцем за одним або декількома платіжними документами в розмірі:

  • не більше 10 000 грн – при розрахунках з іншим СГ;
  • не більше 50 000 грн – при розрахунках із фізособою.

Тобто тут гранична сума для розрахунків готівкою з одним контрагентом за день – 10 000 грн та 50 000 грн відповідно.

При цьому кількість контрагентів (СГ і фізосіб), з якими СГ проводить готівкові розрахунки протягом одного дня, може бути будь-якою, тут обмежень немає.

Коли підприємство торгує за готівку дорогими товарами, наприклад вікнами, то за день можна легко перевищити цей граничний розмір. Розглянемо ситуації, коли вам треба бути напоготові, щоб не порушити вимогу п. 6 Положення № 148.

Ситуація 1

Один покупець придбаває у вас декілька товарів на загальну суму понад 50 000 грн. Якщо прийняти від нього всю суму готівкою, це буде прямим порушенням норми про обмеження суми готівкових розрахунків. Щоб цього не сталося, запропонуйте покупцеві оплатити частину товару платіжною карткою.

На замітку! Коли покупця не можна ідентифікувати, ви можете розбити суму покупки на декілька чеків. Якщо сума в кожному чеку не перевищить «ліміт», порушення не буде, і так ви не створите незручності для покупця.

Ситуація 2

Покупець (фізособа) придбав товар на суму 30 000 грн, але товар йому не підійшов, і він його повертає того самого дня. У момент продажу товару порушення не було. Але якщо покупець поверне товар цього самого дня, то сума готівкових розрахунків з ним становитиме вже 60 000 грн (30 000 грн + 30 000 грн)! Щоб не порушити вимогу Положення № 148, запропонуйте покупцеві оформити повернення наступного дня.

На замітку! Продавець повинен повернути гроші покупцеві в день повернення товару. Але якщо такої можливості немає, гроші повинні бути повернені протягом 7 днів з моменту повернення товару (ч. 7 ст. 8, ч. 3 ст. 9 Закону від 12.05.91 р. № 1023-XII «Про захист прав споживачів».

Що загрожує порушникам?

За перевищення граничної суми готівкових розрахунків передбачено адміністративний штраф, що застосовується на підставі ст. 163-15 КУпАП у розмірі:

  • від 100 до 200 НДМГ (тобто від 1 700 до 3 400 грн) – за перше порушення;
  • від 500 до 1 000 НМДГ (від 8 500 до 17 000 грн) – за повторне порушення протягом року, якщо за цей період ця сама особа вже притягалася до відповідальності за таке саме порушення.

Адміністративний штраф накладається на посадових осіб підприємства, які відповідальні за порядок ведення готівкових розрахунків на цьому підприємстві (найчастіше це директор і головний бухгалтер), а також на підприємця, якщо він допустив порушення.

Хто вповноважений застосовувати такий штраф?

Застосовувати штраф уповноважені органи ДПС на підставі ст. 234-2 КУпАП. Правила застосування адміністративної відповідальності органами ДПС установлені Інструкцією, затвердженою наказом Мінфіну від 02.07.16 р. № 566 (далі – Інструкція № 566). Спочатку складається протокол про адміністративне порушення, а потім на підставі цього протоколу орган ДПС виносить постанову про притягнення до адміністративної відповідальності (розділи ІІ та ІІІ Інструкції № 566).

Від імені органу ДПС розглядати справи про адмінправопорушення і виносити постанови про застосування адмінвідповідальності вповноважений керівник (або його заступник) (п. 1 розд. ІІІ Інструкції № 566).

Порушення було допущене підприємством два роки тому (перевищено граничну суму розрахунків готівкою). Чи можуть застосувати адміністративний штраф зараз? Чи є строки давності для застосування цього штрафу, і якщо так, то як вони обчислюються?

Так, строки давності для застосування адмінштрафу є, і передбачені вони ст. 38 КУпАП. Так, штраф може бути накладений не пізніше ніж через 2 місяці з дня скоєння правопорушення (а при триваючих правопорушеннях – з моменту виявлення правопорушення).

Як бачите, важливо визначити, чи є порушення триваючим: від цього залежить, з якої дати слід відлічувати 2-місячний строк давності для застосування штрафу. Але в законодавстві, зокрема в КУпАП, цей момент не прописаний, тому на практиці часто викликають спори. Визначаючи, до якої категорії належить правопорушення – триваючого чи разового, доводиться керуватися різними роз’ясненнями, наприклад:

Мін’юст у листі від 01.12.03 р. № 22-34-1465 пояснює, що триваючі правопорушення характеризуються тим, що такі дії або бездіяльність особи продовжуються безперервно. У результаті закон безперервно порушується протягом якогось часу. І весь цей час винний у порушенні не виконує накладені на нього обо­в’язки;

ДПС роз’яснює (ЗІР, категорія 132.03), що триваючі правопорушення можна виявити тільки в ході перевірки (наприклад, відсутність бухгалтерського обліку об’єктів оподаткування, ведення бухобліку з порушенням вимог НП(С)БО, відсутність обліку доходів і витрат у підприємця, зобов’язаного згідно із законодавством вести такий облік). А ось до разових правопорушень ДПС відносить, наприклад, несвоєчасне подання декларації або іншої обов’язкової звітності, несвоєчасну сплату податків. Також ДПС зазначає, що необхідно зважати на суть правопорушення.

На жаль, у своєму роз’ясненні ДПС не згадує про порушення, яке ми розглядаємо (перевищення граничної суми готівкових розрахунків), ні в категорії триваючих, ні в категорії разових. Проте на практиці податкові органи часто вважають таке порушення триваючим. Відповідно, можуть застосувати штраф на підставі ст. 163-15 КУпАП протягом двох місяців з моменту виявлення цього порушення (зазвичай це момент складання акта перевірки, у якому зафіксований факт порушення). Тому застосування таких штрафів стає предметом судових спорів.

А судова практика із цього питання найчастіше підтверджує, що подібні порушення є разовими. Тобто 2-місячний строк слід обчислювати з дати скоєння правопорушення – див., наприклад:

  • рішення Ратневського районного суду Волинської обл. від 22.01.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 87057881;
  • постанова Восьмого апеляційного суду від 02.03.20 р., ЄДРСР, реєстр. № 88081240.

Суди зазначають, що подібні порушення не мають триваючого характеру і завершуються в момент здійснення розрахунків.

На замітку! Зараз суди, виносячи рішення за подібними справами, спираються на позицію Верховного Суду із цього питання (див. постанову Верховного Суду від 24.01.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 79410333).

Підсумувавши все вищесказане, робимо висновок, що перевищення граничної суми готівкових розрахунків є разовим правопорушенням. А значить, оштрафувати порушника податкові органи мають право тільки протягом 2 місяців з моменту його скоєння (тобто з дати здійснення розрахунків).

У нашій ситуації строк для притягнення до адміністративної відповідальності на підставі ст. 163-15 КУпАП давно минув. Якщо ж підприємство все-таки оштрафували за таке порушення без дотримання строку давності, установленого ст. 38 КУпАП, рекомендуємо оскаржити таке рішення органу ДПС у суді, використовуючи аргументи і позицію Верховного Суду.

Як оскаржити постанову про застосування штрафу на підставі ст. 163-15 КУпАП?

У підприємства є два варіанти оскарження (ст. 288 КУпАП, п. 1 розд. IV Інструкції № 566):

  • або подати скаргу на винесену постанову про притягнення до адмінвідповідальності до вищого органу (у нашому випадку – до ДПС України);
  • або подати адміністративний позов до адміністративного суду, керуючись Кодексом адміністративного судочинства.

Строк для оскарження – 10 днів з дня винесення постанови про накладення штрафу (ст. 289 КУпАП).

Важливий нюанс! Скаргу або адміністративний позов подає посадова особа, на яку накладено адмінштраф (директор, головний бухгалтер), а не підприємство, на якому скоєно правопорушення.

Детальніше про оскарження постанов про застосування адмінштрафів читайте в «Як оскаржити адмінштраф, застосований за результатами перевірки».

На підприємстві протягом місяця тричі було допущено порушення – перевищено граничну суму готівкових розрахунків. Як у цьому випадку можуть покарати посадову особу підприємства: буде один штраф за всі три порушення чи три штрафи – як за перше порушення і два повторних?

Штраф у цьому випадку має бути один. Тут необхідно орієнтуватися на правила, наведені у ст. 36 КУпАП, а саме:

  • якщо однією особою допущено два або більше адміністративних правопорушення – то адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо;
  • якщо однією особою допущено декілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим самим органом (посадовою особою) – тоді накладається санкція, установлена за більш серйозне правопорушення із числа скоєних. До основного стягнення в цьому випадку може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке зі скоєних правопорушень.

Аналогічні правила закріплені і в Інструкції № 566 (п. 2 розд. ІІ). Виходячи із цих правил на всі три правопорушення має бути складений один протокол і застосований один штраф. Адже ці три порушення за один місяць виявлено в ході однієї перевірки одним органом ДПС.

Що стосується підвищеного розміру штрафу, передбаченого ч. 2 ст. 163-15 КУпАП за повторне порушення, то такий штраф може застосовуватися тільки в тому випадку, якщо протягом року ця особа вже притягувалася до відповідальності за таке саме правопорушення. Якщо ж усі три порушення виявлено в ході однієї перевірки, то і штраф повинен застосовуватися на підставі ч. 1 ст. 163-15 КУпАП (тобто в розмірі від 100 до 200 НДМГ).

Завважимо, що найімовірніше в розглянутому випадку буде застосований штраф у максимальному розмірі, що допускається цією нормою (тобто 200 НМДГ), оскільки правопорушень декілька.

Висновки

  1. При розрахунках готівковими коштами СГ повинні дотримувати обмеження, установлені п. 6 Положення № 148.
  2. За перевищення граничних сум розрахунку готівкою може бути застосований адміністративний штраф на підставі ст. 163-15 КУпАП. Це порушення не є триваючим, тому штраф може бути накладений не пізніше 2 місяців із моменту скоєння порушення.
  3. За декілька порушень, виявлених при одній перевірці, має застосовуватися один штраф.

Джерело: "Баланс" № 38, який виходить з друку 21.09.20 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!