Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Чи може надаватися навчальна відпустка вчителю ЗЗСО в період воєнного стану?

June 16, 2022

Ситуація із практики

Чи може надаватися в період воєнного стану навчальна відпустка вчителеві закладу загальної середньої освіти, який навчається заочно в закладі вищої освіти (далі – ЗВО), та як оплачується така відпустка в разі її надання?

Надання додаткових відпусток у зв’язку з навчанням у ЗВО передбачено ст. 15 розд. ІІІ Закону від 15.11.1996 № 504/96-ВР «Про відпустки» (далі – Закон № 504).

Зокрема, передбачено, що працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у ЗВО із вечірньою та заочною формами навчання, надаються додаткові оплачувані відпустки:

1) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на першому та другому курсах у ЗВО незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання, – 30 календарних днів (далі – к. д.);

2) на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів для тих, хто навчається на третьому і наступних курсах у ЗВО незалежно від рівня акредитації із заочною формою навчання, – 40 к. д.;

3) на період складання державних іспитів у ЗВО незалежно від рівня акредитації – 30 к. д.;

4) на період підготовки та захисту дипломного проєкту (роботи) студентам, які навчаються у ЗВО з вечірньою та заочною формами навчання першого та другого рівнів акредитації, – два місяці, а в ЗВО третього і четвертого рівнів акредитації – чотири місяці.

У період дії воєнного стану:

  • обмежується тривалість щорічної основної відпустки працівникам - 24 к. д. (ч. 1 ст. 12 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», далі – Закон № 2136).
  • роботодавець може відмовити працівникові в наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури (ч. 2 ст. 12 Закону № 2136).

Об’єктами критичної інфраструктури вважаються об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєво важливим національним інтересам (Закон від 16.11.2021 № 1882-IX «Про критичну інфраструктуру», далі – Закон № 1882).

Згідно з ч. 4 ст. 9 Закону № 1882 до переліку життєво важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, відносяться зокрема: енергозабезпечення, водопостачання, водовідведення, продовольче забезпечення, охорона здоров’я, фармацевтична промисловість, виготовлення вакцин, стале функціонування біолабораторій, інформаційні послуги, електронні комунікації, фінансові послуги, транспортне забезпечення; оборона, державна безпека, правопорядок, здійснення правосуддя, тримання під вартою, цивільний захист населення та територій, служби порятунку, космічна діяльність, космічні технології та послуги, хімічна промисловість, дослідницька діяльність. Надання освіти в цьому переліку функцій або послуг немає.

Згідно із п. 1 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1882 цей Закон набирає чинності з дня, що нстає за днем його опублікування, та вводиться в дію через 6 місяців із дня набрання ним чинності. Закон опубліковано в газеті «Голос України» від 14.12.2021. Тож він набирає чинності з 15.06.2022.

Отже, учитель закладу загальної середньої освіти має право на оплачувану відпустку у зв’язку з навчанням у ЗВО.

Відповідно до ст. 21 Закону № 504 зарплата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку.

Середня заробітна плата для оплати додаткової відпустки у зв’язку з навчанням у ЗВО обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують місяцю, в якому надається така відпустка (п. 2 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100).

Якщо протягом останніх двох календарних місяців, що передують місяцю надання відпустки, працівник не працював, середня зарплата обчислюється виходячи з виплат за попередні два місяці роботи.

Час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду. З розрахункового періоду також виключається час, за який відсутні дані про нараховану зарплату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.

Джерело:

Баланс-Бюджет № 24 від 21 червня 2022 року

 

 

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!