Ваше передплачене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Як підприємцеві-єдиннику заповнити декларацію за 2021 рік

January 21, 2022

Із цієї статті ви дізнаєтеся:

 • у які строки мають подати декларацію підприємці – платники єдиного податку (далі – ЄП) першої – третьої груп;
 • як заповнити декларацію, у тому числі і при зміні групи протягом року.

Загальні питання

За якою формою і куди подають декларацію підприємці-єдинники?

Форму Податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця затверджено наказом Мінфіну від 19.06.2015 № 578 (далі – декларація). Нагадаємо, що до цієї форми були внесені зміни наказом Мінфіну від 09.12.2020 № 752 (далі – Наказ № 752). Відмінність цієї форми від попередньої – наявність у ній спеціального додатка для звітності з ЄСВ.

Форма декларації включає:

 • власне декларацію, у якій відображаються зобов’язання з єдиного податку (далі – ЄП);
 • додаток 1 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску», у якому наводиться інформація про нарахування ЄСВ. Докладніше про заповнення додатка 1 читайте «Як заповнити додаток ЄСВ 1 до декларації підприємця на загальній системі».

Декларація подається до органу ДПС за місцем податкової реєстрації підприємця. Подати декларацію підприємець може такими способами (п. 49.3 Податкового кодексу, далі – ПК):

 • особисто або через уповноважену особу;
 • поштою з повідомленням про вручення та описом вкладення;
 • засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Декларація в електронній формі подається підприємцем:

 • з індентифікатором форми F0103405 (для річного податкового (звітного) періоду);
 • з індентифікатором форми F0103307 (для квартального податкового (звітного) періоду).

У які строки слід подати декларацію?

Єдинники першої та другої груп звітують за підсумками року, а звітним періодом для єдинників третьої групи є квартал (п. 294.1 ПК). Відповідно і строки подання декларації для єдинників цих груп – різні. Проте в окремих випадках єдинники першої та другої груп подають декларацію у квартальні строки (див. таблицю-підказку).

Ситуація

Строк подання декларації

Підприємці – єдинники першої та другої груп

Підприємець залишається єдинником своєї групи з 1 січня 2022 року

Декларацію подає у строк, установлений для річного податкового (звітного) періоду (п. 296.2 ПК), тобто протягом 60 календарних днів (далі – к. д.) після закінчення звітного року (пп. 49.18.3, п. 296.2 ПК). У 2022 році крайній термін – 01.03.2022 (це вівторок)

Підприємець протягом IV кварталу 2021 року перевищив граничний обсяг доходу, передбачений п. 291.4 ПК для своєї групи

Декларацію подає у строк, установлений для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 к. д. після закінчення звітного періоду (пп. 296.5.1 ПК). У 2022 році крайній термін – 09.02.2022 (це середа)

Підприємець із 1 січня 2022 року самостійно переходить на сплату податку за ставками, установленими для вищої групи (другої або третьої)

Декларацію подає у строк, установлений для квартального податкового (звітного) періоду, тобто протягом 40 к. д. після закінчення звітного періоду (пп. 296.5.1 ПК). У 2022 році крайній термін – 09.02.2022 (це середа)

Підприємець із 1 січня 2022 року переходить зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему

Підприємець у IV кварталі 2021 року припинив свою діяльність

Для цього випадку нормами ПК не передбачено окремих строків для подання останньої звітності. Згідно з роз’ясненнями податківців (ЗІР, категорія 107.01.07) декларацію треба подати у квартальні строки, тобто не пізніше 09.02.2022. Адже останнім звітним періодом уважається період, у якому орган ДПС отримав від держреєстратора повідомлення про держреєтрацію припинення підприємницької діяльності (п. 294.6 ПК)

Підприємець – єдинник третьої групи

Підприємець залишається у своїй групі з 1 січня 2022 року

Подає декларацію у строки, установлені для квартального податкового (звітного) періоду (п. 296.3 ПК), тобто протягом 40 к. д. після закінчення кварталу (пп. 49.18.2, п. 296.3 ПК). У 2022 році крайній термін – 09.02.2022 (це середа)

Підприємець із 1 січня 2022 року самостійно переходить до іншої групи (першої або другої)

Підприємець із 1 січня 2022 року переходить зі спрощеної системи оподаткування на загальну систему

Підприємець у IV кварталі 2021 року припинив свою діяльність

Коли платник ЄП може не подавати декларацію?

Згідно з п. 49.2 ПК платник може не подавати декларацію, якщо у звітному періоді в нього не було ні об’єкта оподаткування, ні показників, які потрібно задекларувати.

Наприклад, підприємець не отримав дохід за 2021 рік (немає об’єкта оподаткування), але при цьому він є застрахованою особою. У цьому випадку він має подати декларацію з додатком 1, у якому зазначити суми нарахованого за себе ЄСВ (адже в підприємця як застрахованої особи є показники, які він зобов’язаний задекларувати).

І лише якщо підприємець не є застрахованою особою і не має доходу за 2021 рік, він може не подавати декларацію.

Заповнення декларації

Декларація заповнюється на підставі даних обліку. Такий облік підприємець щомісячно мав вести протягом 2021 року в довільній формі.

Будьте уважні! У декларації треба заповнити всі обов’язкові реквізити із зазначених у п. 48.3 та 48.4 ПК. Якщо ці реквізити будуть не заповнені або заповнені неправильно, декларацію у вас можуть не прийняти (п. 49.11 ПК).

Показники сум доходу та ЄП у декларації наводяться в гривнях із копійками.

Розглянемо особливості заповнення річної декларації для підприємців – єдинників першої – третьої груп.

Заголовна частина

Заголовна частина декларації заповнюється таким чином:

У полі 01 треба поставити позначку «Х» у рядку «01» – якщо звітна декларація подається вперше; у рядку «02» – якщо платник податків подає нову звітну декларацію.

У полі 02 зазначають податковий (звітний) період, за який подається звітна декларація: проставляють позначку «Х» у полі «рік» і зазначають «2021».

У полі 03 – період, за який виправляється помилка. Це поле заповнюється, якщо єдинник вирішить у звітній декларації за 2021 рік виправити помилки за минулі податкові (звітні) періоди. А якщо звітна декларація подається без виправлення минулих помилок, тоді поле 03 не заповнюється.

У полі 04 наводять реквізити податкового органу, куди подається декларація, тобто зазначають реквізити податкової за місцем своєї податкової адреси. Нагадаємо, що податковою адресою платника податків – фізособи є місце його проживання, за яким його ставлять на облік як платника податків у контролюючому органі (п. 45.1 ПК). Фізособа може мати одночасно не більше однієї податкової адреси.

У полях 05–07 єдинник зазначає свої реквізити.

У полі 08 ставляться позначки про припинення діяльності (поле 8.1) або перехід на загальну систему оподаткування (поле 8.2). Наприклад, якщо підприємець у IV кварталі 2021 року припинив свою діяльність, він робить позначку «Х» у полі 8.1, а якщо з 01.01.2022 він переходить на загальну систему оподаткування, тоді ставить позначку «Х» у полі 8.2.

Розділ І «Загальні показники підприємницької діяльності»

Розділ І заповнюють підприємці – єдинники всіх груп.

ФРАГМЕНТ 2

І. ЗАГАЛЬНІ ПОКАЗНИКИ ПІДПРИЄМНИЦЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

9

Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)

9

10

Види підприємницької діяльності у звітному періоді:

Код згідно з КВЕД

Назва згідно з КВЕД

47.2

Роздрібна торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами в спеціалізованих магазинах

   
   
   
   
   
       

У рядку 09 треба зазначити фактичну кількість найманих працівників у єдинника у звітному періоді. Якщо кількість працюючих у кожному місяці кварталу була різною, то в рядку 09 слід відобразити найбільшу чисельність працівників, яка була в якомусь із місяців кварталу.

Не забудьте, що в цьому рядку підприємці – єдинники:

 • першої групи – можуть зазначити тільки «0», оскільки згідно з пп. 1 п. 291.4 ПК у них не має бути найманих працівників;
 • другої групи – показують значення від «0» до «10», оскільки з ними в трудових відносинах одночасно можуть перебувати максимум 10 осіб (пп. 2 п. 291.4 ПК);
 • третьої групи – зазначають фактичну кількість працівників. Для них немає обмеження за кількістю найманих осіб (пп. 3 п. 291.4 ПК).

Зверніть увагу! Не всі фізособи, які працюють на підприємця-єдинника, входять до показника рядка 09.

Так, при заповненні рядка 09 не враховуються (пп. 291.4.1 ПК):

 • працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законом віку;
 • мобілізовані працівники.

Крім того, до розрахунку не треба включати фізосіб, які виконують для підприємця роботи за договорами підряду. Проте якщо в договорі підряду передбачено оплату процесу праці (тобто договір містить ознаки трудового договору), тоді ці фізособи входять до показника рядка 09 (ЗІР, категорія 107.01.01).

У рядку 10 треба зазначити номери й найменування згідно з КВЕД тільки тих видів діяльності, які фактично здійснювалися підприємцем у звітному періоді (ЗІР, категорія 107.01.07). Інші КВЕД зазначати не треба.

Хочемо попередити! Якщо зазначити «неправильні» види діяльності (тобто їх немає у відомостях про єдинників у Реєстрі платників єдиного податку або вони заборонені для всіх єдинників або для певної групи платників ЄП), то це може стати причиною для призначення перевірки та анулювання рестрації єдинника.

Розділ ІІ «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку першої групи»

ФРАГМЕНТ 3

ІІ. ПОКАЗНИКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ПЕРШОЇ ГРУПИ

Щомісячні авансові внески, грн

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

IV квартал

 

227

681

681

Назва показника

681

Обсяг
(грн, коп.)

Обсяг доходу за звітний (податковий) період відповідно до статті 292 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (згідно з підпунктом 1 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України)

01

934 345.00

Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків (згідно з пунктом 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), у звітному (податковому) періоді

02

 

Як ясно з назви, розд. ІІ заповнюють єдинники першої групи.

Нагадуємо! Єдинники першої групи сплачують ЄП за фіксованою ставкою на календарний місяць. Ці ставки встановлюються місцевими радами на 1 січня кожного року (п. 293.2 ПК). У 2021 році їх граничний розмір становив для єдинників першої групи 10 % прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на 1 січня 2021 року (у 2021 році максимальна ставка ЄП – 227 грн).

У рядку «Щомісячні авансові внески, грн» єдинники зазначають суми ЄП, які підлягають сплаті до бюджету. При заповненні цього рядка в декларації за 2021 рік зважте на те, що:

 • єдинники першої групи були звільнені від сплати авансових внесків із січня по травень (включно) – за умови, що вони не порушують умови перебування в цій групі (п. 529 підрозд. 10 розд. ХХ ПК). Тобто за I квартал сума авансових внесків становить 0 грн, а значить, графа І квартал рядка «Щомісячні авансові внески, грн» не заповнюється. За II квартал авансові внески сплачувалися тільки за один місяць – за травень;
 • не відображається в декларації сума несплаченого авансового внеску, якщо за цей період єдинник був звільнений від сплати ЄП (на один календарний місяць на рік на час відпустки, а також на час хвороби згідно з п. 295.5 ПК);
 • суми авансових внесків відображаються в декларації незалежно від дати їх сплати (ЗІР, категорія 107.01.07).

Дані для заповнення цього рядка радимо взяти в Електронному кабінеті. Адже саме податківці нараховують авансові внески (ЗІР, категорія 107.01.07).

У рядку 01 зазначають суму доходу, отриманого від дозволених видів діяльності, у сумі, яка не перевищує граничний розмір доходу для першої групи (у 2021 році – не більше 1 002 000 грн).

У рядку 02 наводиться сума «забороненого» доходу, отриманого (п. 293.4 ПК):

 • понад граничну величину доходу, зазначеного в пп. 1 п. 291.4 ПК;
 • від діяльності, не зазначеної в реєстрі платників ЄП;
 • у результаті застосування негрошового способу розрахунків;
 • від діяльності, яка не дає права перебувати на спрощенці;
 • від діяльності, не сумісної з перебуванням у першій або другій групі єдинників згідно з п. 291.4 ПК.

Увага! Якщо підприємець добровільно переходить до вищої групи єдинників, він не заповнює цей рядок.

Розділ ІІІ «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку другої групи»

ФРАГМЕНТ 4

ІІІ. ПОКАЗНИКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ДРУГОЇ ГРУПИ

Щомісячні авансові внески, грн, коп.

І квартал

ІІ квартал

ІІІ квартал

IV квартал

3 600

3 600

3 600

3 600

Назва показника

Код рядка

Обсяг
(грн, коп.)

Обсяг доходу за звітний (податковий) період відповідно до статті 292 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України (згідно з підпунктом 2 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України)

03

4 003 250,00

Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків (згідно з пунктом 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), у звітному (податковому) періоді

04

 

У рядку «Щомісячні авансові внески, грн» єдинники другої групи зазначають суми ЄП, які підлягають до сплати до бюджету. Порядок заповнення цього рядка такий самий, як і для підприємців першої групи. Тільки граничний розмір ставки у 2021 році становив 20 % мінімальної зарплати, установленої законом на 1 січня (у 2021 році максимальна ставка ЄП – 1 200 грн).

Нагадуємо! На відміну від єдинників першої групи єдинники другої групи мали сплачувати ЄП весь 2021 рік.

У рядку 03 зазначають суму доходу, отриманого від дозволених видів діяльності, у сумі, що не перевищує граничний розмір доходу для цієї групи (у 2021 році – не більше 5 004 000 грн). Цей рядок заповнюється аналогічно до рядка 01 розд. ІІ декларації (див. вище).

У рядку 04 наводиться сума «забороненого» доходу для цієї групи. Заповнюється аналогічно до рядка 02 розд. ІІ декларації. За 2021 рік цей рядок заповнять єдинники, які вимушені змінити групу платників ЄП на вищу.

Будьте уважні! Якщо єдинник протягом звітного року переходив із першої до другої групи або назад, то в декларації за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ та розд. ІІІ або IV.

Розділ ІV «Показники господарської діяльності для платників єдиного податку третьої групи»

ФРАГМЕНТ 5

ІV. ПОКАЗНИКИ ГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ДЛЯ ПЛАТНИКІВ ЄДИНОГО ПОДАТКУ ТРЕТЬОЇ ГРУПИ

Назва показника

Код рядка

Обсяг
(грн, коп.)

Обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 3 %

05

 

Обсяг доходу за звітний (податковий) період, що оподатковується за ставкою 5 %

06

6 546 786,00

Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків (згідно з пунктом 293.4 статті 293 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), у звітному (податковому) періоді

07

 

У розд. ІV підприємці – єдинники третьої групи відображають у рядках:

 • 05 – дохід, що обкладається ЄП за ставкою 3 %. Сума цього доходу не може бути більшою від граничного розміру (у 2021 році – 7 002 000 грн). Дохід єдинники відображають у цьому рядку без урахування ПДВ;
 • 06 – дохід, що обкладається ЄП за ставкою 5 %. Розмір доходу не може бути більшим від граничного розміру (у 2021 році – 7 002 000 грн);
 • 07 – доходи, перелічені в п. 293.4 ПК, які обкладаються ЄП за ставкою 15 %.

Будьте уважні! Якщо єдинник протягом звітного року переходив із першої (другої) групи до третьої, то в декларації єдинника третьої групи за такий рік будуть одночасно заповнені розд. ІІ (розд. ІІІ) і розд. IV.

Розділ V «Визначення податкових зобов’язань з єдиного податку»

Розділ V заповнюють підприємці – єдинники всіх груп, а єдинники третьої групи розраховують тут суму ЄП до сплати до бюджету за звітний період.

ФРАГМЕНТ 6

V. ВИЗНАЧЕННЯ ПОДАТКОВИХ ЗОБОВ’ЯЗАНЬ ПО ЄДИНОМУ ПОДАТКУ

Назва показника

Код рядка

Обсяг
(грн, коп.)

Загальна сума доходу за звітний (податковий) період
(сума значень рядків 01 + 02 + 03 + 04 + 05 + 06 + 07)

08

6 546 786,00

Сума податку за ставкою 15 % ((рядок 02 + рядок 04 + рядок 07) х 15 %)

09

 

Сума податку за ставкою 3 % (рядок 05 х 3 %)

10

 

Сума податку за ставкою 5 % (рядок 06 х 5 %)

11

327 339,30

Нараховано всього за звітний (податковий) період (рядок 9 + рядок 10 + рядок 11)

12

327 339,30

Нараховано за попередній звітний (податковий) період
(значення рядка 12 декларації попереднього звітного (податкового) періоду)

13

290 000,00

Сума єдиного податку, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного (податкового) періоду (рядок 12 – рядок 13)

14

37 339,30

Заповнимо фрагмент 6 на підставі даних фрагмента 5 для підприємця – єдинника третьої групи.

У розд. V у рядку:

 • 08 – зазначається загальний дохід за звітний період, у тому числі й отриманий у результаті порушень умов роботи на ЄП;
 • 09 – розраховується сума ЄП за підвищеною ставкою 15 %. Цей рядок заповнюється тільки при отриманні забороненого для цієї групи доходу;
 • 10 (11) – єдинники третьої групи зазначають суму податку, розраховану за ставкою 3 % (5 %);
 • 12 – єдинники третьої групи відображають загальну суму податкових зобов’язань за звітний рік наростаючим підсумком;
 • 13 – єдинники третьої групи зазначають загальну суму податкових зобов’язань із рядка 12 декларації за попередній звітний період року. Увага! Якщо в рядку 13 звітної декларації ви не зазначите податкові зобов’язання за попередній звітний період, то сума ЄП за поточний звітний період виявиться завищеною!

Завважимо, що коли в минулих періодах цього року після подання звітної декларації підприємець подавав уточнюючу декларацію, у якій виправляв суму нарахованого в поточному році податку, то до рядка 13 переносять дані з урахуванням уточнення. Якщо виправлення стосувалося минулих років, то на дані звітної декларації виправлення не вплинули. Тому таке уточнення показників не впливає на заповнення рядка 13;

 • 14 – визначається сума ЄП, що підлягає до сплати.

Розділ VІ «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок»

Цей розділ заповнюють єдинники у разі виправлення помилок, зазначаючи в рядку:

 • 15 – помилкову суму ЄП за уточнюваний період. Щоб заповнити цей рядок, слід перенести до нього дані рядка 14 декларації, у якій виявлено помилку;
 • 16 – правильно розраховану суму ЄП до сплати за уточнюваний період;
 • 17 – суму недоплати податку до бюджету. Щоб заповнити цей рядок, слід порівняти дані рядків 16 та 15, і якщо показник рядка 16 буде більшим (ряд. 16 > ряд. 15), то тут слід зазначити різницю між показниками рядків 16 та 15;
 • 18 – суму переплати податку до бюджету. Щоб заповнити цей рядок, слід порівняти дані рядків 16 та 15, і якщо дані рядка 15 будуть більшими (ряд. 16 < ряд. 15), то тут слід зазначити різницю між показниками рядків 15 та 16;
 • 19 – суму нарахованого штрафу в разі, коли допущена помилка призвела до недоплати податку до бюджету (заповнений ряд. 17). Щоб дізнатися суму штрафу, потрібно помножити суму з рядка 17 на ставку самоштрафу. Якщо виправлятимете помилку у звітній декларації, то ставка для нарахування штрафу дорівнює 5 %, а якщо в уточнюваній – тоді 3 %;
 • 20 – суму пені (пп. 129.1.3 ПК) у разі, коли допущена помилка призвела до недоплати податку до бюджету (заповнений ряд. 17).

Не поспішайте! До кінця місяця, у якому закінчиться карантин, штраф і пеня не нараховуються (п. 52-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПК).

Розділ VII «Визначення зобов’язань зі сплати єдиного внеску за даними звітного (податкового) періоду»

Цей розділ заповнюють тільки ті платники ЄП, які повинні сплачувати ЄСВ за себе. У рядку 21 вони зазначають суму ЄСВ, нарахованого за себе. Цю суму беруть із рядка «Усього» графи 4 розд. 9 додатка 1. При цьому в рядку поля «До декларації додається:» проставляють позначку «Х», якщо разом із декларацією подається додаток 1. Докладніше див. «Як підприємцеві-єдиннику заповнити додаток 1 до декларації за 2021 рік».

Джерело: "Баланс" № 4, який виходить з друку 24.01.2022 року.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!