Декларуємо податок на нерухомість на 2021 рік

У цій статті ви знайдете:
- загальні правила і практичні рекомендації щодо обчислення податку на нерухомість з огляду на всі зміни, унесені до Податкового кодексу (далі – ПК) у 2020 році;
- приклад складання декларації та додатків для різних видів об’єктів оподаткування.
Хто подає декларацію з податку на нерухомість?
Податок на нерухоме майно, що відрізняється від земельної ділянки (далі – податок на нерухомість), входить до складу податку на майно (пп. 265.1.1 ПК).
Декларацію з податку на нерухомість (далі – декларація) зобов’язані подавати всі юрособи, у яких у власності є житлова та/або нежитлова нерухомість, що підлягає оподаткуванню.
Форма декларації затверджена наказом Мінфіну від 10.04.15 р. № 408 (у редакції наказу Мінфіну від 15.11.18 р. № 897).
Не подають! А ось фізособи, у тому числі підприємці, які володіють нерухомістю, що обкладається податком, декларацію не подають. У строк до 1 липня вони отримають податкове повідомлення-рішення (далі – ППР) із зазначеною в ньому сумою податку на нерухомість. І вже на підставі цього ППР сплачуватимуть податок. |
Хто подає декларацію і сплачує податок, якщо у нерухомості декілька власників?
Якщо об’єкт нерухомості перебуває (пп. 266.1.2 ПК):
- у спільній частковій власності – кожен власник сплачує податок за свою частку;
- спільній сумісній власності та не поділений в натурі – платником податку за цей об’єкт є один з його власників (з відома інших, якщо інше не встановлено судом);
- спільній сумісній власності та поділений між власниками в натурі – тоді кожен із власників сплачує податок за частину об’єкта, що належить йому.
Як бачите, кожний власник зобов’язаний подати декларацію за свою частину загальної нерухомості, крім випадку, коли об’єкт не поділений у натурі.
Нагадуємо! Право власності має бути належним чином зареєстроване в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (п. 1 ст. 4 Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень, далі – Закон № 1952). |
Об’єкт чи не об’єкт оподаткування?
Об’єктом оподаткування є об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, у тому числі їх частини (пп. 266.2.1 ПК).
Для довідки. Житловою нерухомістю вважаються будівлі, віднесені згідно із законодавством до житлового фонду, дачні та садові будинки (пп. 14.1.129 ПК). Характеристики об’єктів житлової нерухомості за їх типами конкретизовані в пп. 14.1.129.1–14.1.129.3 ПК. Нежитловою нерухомістю є будівлі, приміщення, які не віднесені згідно із законодавством до житлового фонду (пп. 14.1.129.1 ПК). |
На практиці у власників часто виникають сумніви з приводу визнання тієї або іншої нерухомості об’єктом оподаткування. Протягом 2020 року податківці неодноразово давали роз’яснення із цього приводу. Наведемо короткі відповіді на найчастіші запитання.
Чи є об’єктом обкладення податком на нерухомість будівлі промисловості або їх частини, які тимчасово не використовуються в госпдіяльності підприємства у зв’язку з реконструкцією, простоєм тощо?
Для перелічених випадків звільнення від сплати податку на нерухомість у ПК не передбачене, тому за такі будівлі податок сплачується на загальних підставах (ЗІР, категорія 106.02).
Чи необхідно сплачувати податок на нерухомість у разі передачі виробничого приміщення в безплатне користування дочірньому підприємству?
У цьому випадку власник приміщення сплачуватиме податок на нерухомість на загальних підставах (ІПК ДПС від 22.07.20 р. № 2989/ІПК/20-40-04-03-20).
Чи нараховується податок на нерухомість на об’єкт незавершеного будівництва?
У розумінні Закону № 1952 об’єкт незавершеного будівництва не вважається об’єктом нерухомого майна. Якщо в Реєстрі прав на нерухоме майно зареєстроване право власності на об’єкт незавершеного будівництва з відкриттям розділу як на об’єкт незавершеного будівництва (п. 4 ст. 14 Закону № 1952), таке майно не є об’єктом обкладення податком на нерухомість (ЗІР, категорія 106.02).
Яка нерухомість не є об’єктом оподаткування?
Не є об’єктом оподаткування об’єкти нерухомості, перелік яких наведений у пп. 266.2.2 ПК, зокрема:
- об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання (далі – СГ) малого і середнього бізнесу, що провадять свою діяльність у тимчасових спорудах для провадження підприємницької діяльності та/або в малих архітектурних формах і на ринках (пп. «е»);
- будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, які використовуються за призначенням в господарській діяльності СГ, чия основна діяльність класифікується в секціях B–F КВЕД ДК 009:2010, і не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позику (пп. «є»);
- будівлі, споруди сільгосптоваровиробників (юросіб і фізосіб), віднесені до класу «Будівлі сільськогосподарського призначення, лісоводства і рибного господарства» (код 1271) Державного класифікатора будівель і споруд ДК 018-2000, затвердженого наказом Держстату від 17.08.2000 р. № 507, далі – ДК 018-2000), які не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позику (пп. «ж»).
Як дізнатися призначення конкретного об’єкта нерухомості?
Головне призначення кожного конкретного об’єкта нерухомості встановлюється на підставі документів, що підтверджують право власності на об’єкт, у порядку, визначеному ДК 018-2000, з використанням Методики ідентифікації за головною класифікаційною ознакою будівель багатофункціонального призначення. Тому платникам податку на нерухомість за отриманням необхідного висновку доцільно звертатися до органів державного архітектурно-будівельного контролю і нагляду (ЗІР, категорія 106.07).
Зверніть увагу! Інженерні споруди, зазначені в розд. 2 ДК 018-2000, які не мають ознак будівель, визначених у пп. 14.1.15 ПК, не є об’єктами обкладення податком на нерухомість (ІПК ДПС від 21.10.20 р. № 4348/ІПК/14-29-04-03-24). |
Промислове підприємство здає частину своїх будівель в оренду іншим СГ. Що є об’єктом обкладення податком на нерухомість у цьому випадку?
Якщо підприємство і нерухоме майно, що належить йому, відповідають умовам з пп. «є» пп. 266.2.2 ПК, тоді податком на нерухомість обкладається тільки та частина площі, яка здана в оренду (ЗІР, категорія 106.02).
Чи треба сплачувати податок на нерухомість за склади готової продукції підприємству, основним видом госпдіяльності якого є складське господарство (код 52.10 КВЕД, секція Н)?
Треба, оскільки звільнення від сплати податку на нерухомість поширюється тільки на платників, основний вид діяльності яких класифікується в секціях В–f КВЕД (ІПК ДПС від 04.09.20 р. № 3706/ІПК/8/10-36-04-03).
Пільги з податку на нерухомість для юросіб
Пільги з податку на нерухомість можуть установлювати органи місцевого самоврядування (пп. 266.4.2 ПК).
Як дізнатися, існує пільга для конкретного платника податку на нерухомість чи ні?
З’ясувати це можна, ознайомившись з рішеннями місцевих органів самоврядування. Інформацію про надану пільгу треба зазначити в додатку 2 до декларації. Згідно з Довідником пільг № 101/1 від 28.12.20 р., пільга зі сплати податку на нерухомість має код 18010402.
Які пільги діють для власників нерухомості, розташованої на тимчасово окупованій території?
Згідно з п. 38.6 підрозд. 10 розд. XX ПК, на період з 14.04.14 р. по 31 грудня року, у якому буде завершена антитерористична операція та/або операція Об’єднаних сил, від оподаткування звільнені об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, розташовані на тимчасово окупованій території, що належать юрособам.
Порядок розрахунку і сплати податку для юросіб
Базовий податковий (звітний) період для податку на нерухомість дорівнює календарному року (пп. 266.6.1 ПК).
Базу оподаткування юрособи визначають самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт (пп. 266.3.3 ПК).
Ставка податку на нерухомість установлюється за рішенням місцевої ради залежно від зональності (місця розташування) і типів об’єктів нерухомості (пп. 266.5.1 ПК). Максимальний розмір ставки податку за 1 м2 бази оподаткування становить 1,5 % МЗП (мінімальної зарплати), установленої законом на 1 січня звітного року. Для 2021 року це становить 90 грн (6 000 грн х 1,5 %).
До уваги! Ставки податку для різних типів об’єктів нерухомості можна знайти на сайті ДПС у рішеннях місцевих органів самоврядування за регіонами в меню «Головна» > «Податки, збори, платежі» > «Cтавки місцевих податків та зборів». |
Чи необхідно подавати декларацію за об’єкти нерухомості, для яких установлено нульові ставки?
Так, необхідно. За об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності юросіб, для яких рішенням сільської, селищної або міської ради встановлено нульові ставки, декларація подається на загальних підставах (ЗІР, категорія 106.07).
Увага! Важливе нововведення було внесене до ПК Законом від 16.01.20 р. № 466-IX. |
Суть нововведення: за наявності в юрособи або фізособи у власності об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості (або його частини), загальна площа якого перевищує 300 м2 (для квартири) та/або 500 м2 (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до пп. «а»–«г» пп. 266.7.1 ПК, збільшується на 25 000 грн на рік за кожний такий об’єкт житлової нерухомості (його частину) (пп. 266.7.11 ПК). Раніше така підвищена ставка, строго кажучи, стосувалася тільки об’єктів великої житлової нерухомості, що перебуває у власності фізосіб (пп. 266.7.1 ПК). Хоча податківці і намагалися у своїх роз’ясненнях поширити дію пп. «ґ» пп. 266.7.1 ПК на юросіб (ЗІР, категорія 106.07), але це питання було спірним. У 2020 році питання перестало бути спірним: пп. «ґ» пп. 266.7.1 ПК виключено, а новий пп. 266.7.11 ПК застосовується як до фізосіб, так і до юросіб.
На яку дату слід задекларувати податок на нерухомість?
Суму податку юрособи самостійно обчислюють станом на 1 січня звітного року і не пізніше 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем розташування об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з розбиттям річної суми рівними частинами поквартально (пп. 266.7.5 ПК).
Увага! Декларацію на 2021 рік слід подати не пізніше 19 лютого (це п’ятниця)! |
А якщо об’єкт нерухомості з’явиться в юрособи серед звітного року (наприклад, буде придбаний або добудований і введений в експлуатацію вже після подання декларації на поточний рік)?
За новостворений (нововведений) об’єкт житлової та/або нежитлової нерухомості декларація подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, у якому виникло право власності на такий об’єкт (пп. 266.7.5 ПК).
Як і куди сплачується податок?
Юрособи сплачують податок на нерухомість авансовими внесками щоквартально – до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом (пп. «б» пп. 266.10 ПК). Якщо останній день сплати податку припадає на вихідний або святковий день, тоді податок потрібно сплатити напередодні.
Податок сплачується за місцем розташування об’єкта (об’єктів) нерухомого майна.
Подання декларації
Звітність із податку на нерухомість складається з декларації та двох додатків:
- додаток 1 – для об’єктів житлової нерухомості;
- додаток 2 – для об’єктів нежитлової нерухомості.
Оскільки декларація подається за місцем розташування об’єкта/об’єктів нерухомості, до одного податкового органу подається одна декларація про всі об’єкти, що мають різні коди КОАТУУ, але підлеглі одному податковому органу.
Кількість додатків 1 та 2 дорівнює значенню рядка 7 декларації та залежить від кількості органів місцевого самоврядування, на території адміністративно-територіальних одиниць яких розташовані об’єкти нерухомості: один код – один додаток.
Порожні додатки до декларації не подаються!
Порада. Уважно читайте виноски до окремих рядків, наведених під табличною частиною форми декларації та кожного додатка. У цих виносках наведені всі основні вказівки щодо заповнення конкретних рядків і граф декларації. Це значно спростить і прискорить процес заповнення звітності. |
Розглянемо заповнення декларації на прикладі.
Приклад
Підприємство володіє двома об’єктами нерухомості, розташованими в різних адміністративно-територіальних одиницях, які обслуговуються одним контролюючим органом:
- будинок садибного типу (код типу об’єкта 1110.3 відповідно до ДК 018-2000) площею 620 м2 (а значить, до цього об’єкта застосовується додатково підвищена ставка податку в сумі 25 000 грн на рік згідно з пп. «г» пп. 266.7.1 ПК). Для об’єктів такого типу місцевим органом самоврядування встановлена ставка податку в розмірі 0,3 % МЗП (6 000 грн х 0,03 = 18 грн);
- магазин (код типу об’єкта 1110.3 відповідно до ДК 018-2000) площею 200 м2. Для об’єктів такого типу місцевим органом самоврядування встановлена ставка податку в розмірі 0,5 % МЗП (6 000 грн х 0,03 = 18 грн).
Підприємство подає декларацію і додатки 1 та 2 (один код КОАТУУ, різні види об’єктів оподаткування)
Покажемо заповнення декларації та додатків до неї у фрагментах 1–3, які можна скачати за посиланням.
Джерело: "Баланс" № 3, який виходить з друку 18.01.21 р.