Ваше улюблене видання Читайте on-line

Баланс группа компаній

Бухгалтерія - це любов!

(056) 370-44-25
Замовити дзвінок

Аналізуємо ризики неподання форми № 20-ОПП

7 серпня 2020 р.

У чому суть проблеми? Крім штрафів за неподання форми № 20-ОПП (докладніше про штрафи див. на с. 40 цього номера) суб'єкта господарювання (далі – СГ) підстерігають й інші неприємності. Зокрема, зростає ризик потрапити до переліку ризикових платників податків, що, у свою чергу, призводить до блокування податкових накладних (далі – ПН), проблем із реєстрацією РРО, акцизних складів та отриманням ліцензій на торгівлю і зберігання пального.

У консультації ми розглянемо, чому неподання форми № 20-ОПП призводить до негативних наслідків для платника податків і впливає на його господарську діяльність.

Форма № 20-ОПП і статус ризикового платника

Як відомо, усі ПН і розрахунки коригування (далі – РК), відправлені на реєстрацію в ЄРПН, проходять автоматизований моніторинг. Виняток становлять ПН та РК, які відповідають ознакам безумовної реєстрації, наведеним у п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11.12.19 р. № 1165 (далі – Порядок № 1165/1).

На замітку! Автоматизованим моніторингом є, по суті, тестування ПН/РК, що надійшли на реєстрацію в ЄРПН, на наявність ознак порушення податкового законодавства (п. 2 Порядку № 1165/1).

Простіше кажучи, ПН та РК перевіряються на предмет реальності постачання товарів (послуг), на яке вони оформлені.

При чому тут форма № 20-ОПП, може запитати платник податків. Адже на перший погляд це маловажлива форма, яка призначена виключно для інформування органів ДПС.

Проте це не так: податкова вважає цю форму одним із ключових доказів реальності діяльності СГ (див. роз'яснення на офіційному веб-порталі). Саме з форми № 20-ОПП до електронних баз податковою вноситься інформація про наявність у СГ основних засобів (далі – ОЗ): офісних, складських, виробничих та інших приміщень, обладнання, транспорту, земельних ділянок тощо.

А якщо ви не подали форму № 20-ОПП? Тоді інформація про об'єкти, які ви використовуєте для ведення своєї господарської діяльності, не потрапить до бази податкової. І податкова вважатиме, що цих об'єктів у вас немає, а отже, ви не можете провадити заявлену діяльність. Тобто ваші операції є нереальними, і вас треба внести до списку ризикових платників.

Такий висновок випливає також з пп. 3.1.2 розд. ІІІ Методичних рекомендацій, наведених у листі ДФС від 16.05.16 р. № 16872/7/99-99-14-02-02-17.

Давайте розглянемо, якими можуть бути наслідки віднесення СГ до ризикових платників.

Блокування реєстрації ПН/РК

Підставою для блокування ПН/РК є той факт, що або платник ПДВ відповідає критеріям ризиковості платника податків, або здійснювані ним операції відповідають критеріям ризиковості операцій.

Для того щоб розблоковувати ПН/РК, платникові ПДВ потрібно подати пояснення і копії документів, що підтверджують реальність господарської операції, відображеної у ПН/РК. Тобто потрібно довести податковій, що в СГ, зокрема, є матеріально-технічні ресурси, необхідні для здійснення такої операції.

При цьому податкова перевірятиме достовірність отриманої від СГ інформації, порівнюючи її з даними, які вже є в її електронній базі. І якщо зазначені в поясненні матеріально-технічні об'єкти (наприклад, склади, виробничі приміщення, транспорт тощо) у цій базі відсутні, то платник ПДВ отримає відмову в реєстрації ПН.

Тому перш ніж подавати пакет документів для розблокування ПН/РК, вам потрібно пересвідчитися, що перелічені в поясненні об'єкти були відображені в раніше поданій формі № 20-ОПП. А якщо ця форма не подавалася, то її потрібно подати до того, як будуть подані документи для розблокування ПН/РК.

На замітку! Перевірити інформацію про свої об’єкти оподаткування можна в приватній частині електронного кабінету: «Електронний кабінет платника податків»/«Облікові дані платника»/«Відомості про об’єкти оподаткування».

Неприйняття Таблиці даних

Нагадаємо, що прийнята податковою Таблиця даних платника ПДВ (далі – Таблиця) є свого роду імунітетом від блокування ПН/РК. Наявність у платника ПДВ прийнятої таблиці – це одна з ознак безумовної реєстрації ПН/РК.

Проте, як показує практика, добитися прийняття Таблиці складно. Податкова не поспішає враховувати Таблиці, подані платниками ПДВ, і знаходить різні причини для відмови в їх прийнятті. Чому ж не приймають Таблицю? Одна з причин – невідповідність видів діяльності платника тим ОЗ, які у нього є (точніше, є в базі у податкової).

Як ми вже зазначили вище, разом із Таблицею платник ПДВ подає пояснення. У цьому поясненні він повинен навести інформацію, яка доведе, що у нього є всі матеріально-технічні та трудові ресурси для провадження діяльності згідно з тими кодами КВЕД, які зазначені в Таблиці. Тобто платник ПДВ повинен зазначити в Таблиці власні та орендовані об'єкти ОЗ, які він використовує для ведення своєї госпдіяльності.

Зрозуміло, що перевіряти відповідність і наявність цих об'єктів податкова буде шляхом порівняння інформації з пояснення з інформацією, яка вже є в електронній базі.

Відмова в реєстрації РРО (ПРРО)

Ви збираєтеся зареєструвати РРО. Але для цього потрібно, щоб господарська одиниця, де використовуватиметься РРО, була відображена у формі № 20-ОПП.

Майте на увазі! Сам РРО у формі № 20-ОПП зазначати не потрібно.

Припустимо, ви відкриваєте нову господарську одиницю (наприклад, магазин), де використовуватиметься РРО, або новий РРО починає використовуватися у вже існуючій господарській одиниці (наприклад, у кафе). Але інформацію про те, що у вас відкрився магазин або запрацювало кафе, ви не подавали до органу ДПС. Тоді перед поданням заяви для реєстрації РРО слід подати форму № 20-ОПП. Інакше в реєстрації РРО вам буде відмовлено (пп. 8 п. 2 розд. ІІ Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.16 р. № 547).

Також завважимо, що СГ отримає відмову в реєстрації РРО, якщо за інформацією з форми № 20-ОПП господарська одиниця, де використовуватиметься цей РРО, закрита або не експлуатується (пп. 8 п. 2 розд. ІІ Порядку № 547). У такому разі слід відновити інформацію – подати форму № 20-ОПП, де відобразити зміни в статусі об'єкта (припустимо, якщо він простоював, а зараз почав експлуатуватися).

На замітку! Також не вдасться зареєструвати і програмний РРО, якщо дані про господарську одиницю, де він використовуватиметься, не були зазначені в раніше поданій формі № 20-ОПП (п. 6 розд. ІІ Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 23.06.20 р. № 317).

Відмова в реєстрації акцизного складу

Відсутність об'єкта оподаткування або наявність у базі неповної чи помилкової інформації про нього буде перешкодою і в процедурі реєстрації в СЕАРП акцизних складів (далі – АС).

Нагадуємо! Згідно з пп. 14.1.6 Податкового кодексу акцизний склад є об’єктом, пов’язаним з оподаткуванням. Наприклад, у нині чинному довіднику є такі АС, як автозаправна станція (код 10), бензоколонка (код 90).

Під час реєстрації АС податкова робить звіряння з даними своєї інформаційної бази, і якщо в ній відсутні відомості про АС або ж ця інформація виявиться помилковою, то зареєструвати АС в СЕАРП не вийде. Тому перед поданням документів для реєстрації АС треба переконатися, що інформація про нього як про об'єкт оподаткування є в базі даних податкової. А якщо вона відсутня або ж є помилковою, тоді слід подати форму № 20-ОПП.

Відмова у видачі ліцензії на торгівлю і зберігання пального

Для торгівлі та зберігання пального в СГ мають бути спеціальні ємкості (резервуари). Цілком можливо, що при видачі ліцензій на цей вид діяльності податківці також звірятимуться з даними своєї інформаційної бази. І якщо вони визнають, що для зберігання пального у заявника немає необхідної матеріально-технічної бази – йому відмовлять у видачі ліцензії.

Тому не забудьте подати форму № 20-ОПП і зазначити в ній актуальні дані про ваші резервуари.

Висновки

Як показує практика, для податкової форма № 20-ОПП є одним із ключових індикаторів того, що підприємство провадить реальну діяльність.

Джерело: "Баланс" № 32, який виходить з друку 10.08.20 р.

Приєднуйтесь до нашої сторінки та отримуйте новини першими!

Дякую, я вже з вами!