У касовому чеку неправильно зазначено форму оплати: як виправити помилку?
Касиром підприємства при проведенні через РРО розрахункових операцій були допущені такі помилки:
· помилка 1 – замість безготівкової форми розрахунків у чеку РРО зазначена готівкова;
· помилка 2 – замість готівкової форми розрахунків у чеку РРО зазначена безготівкова.
Як виправити такі помилки?
Порядок виправлення помилки 1.
Якщо помилка була виявлена до закінчення поточного робочого дня або наступного робочого дня, касирові потрібно діяти таким чином:
· скасувати помилково проведену суму (тобто суму з неправильно зазначеною формою оплати) шляхом реєстрації від’ємної суми (чек за формою № ФКЧ-2 (додаток 2 до Положення, затвердженого наказом ДПАУ від 01.12.2000 р. № 614, далі – Положення № 614). Якщо ж алгоритм роботи РРО не забезпечує окреме накопичення у фіскальній пам'яті від’ємних сум, тоді скасувати помилкову суму можна за допомогою операції «Службова видача»;
· роздрукувати фіскальний чек із правильною формою оплати за формою № ФКЧ-1 (додаток 1 до Положення № 614). При цьому проводити транзакцію через платіжний термінал не треба, щоб не задвоїти операцію. Але, можливо, касирові потрібно буде ввести віртуальний номер карти (наприклад, «999999999999»), призначений для таких випадків, до відповідного поля в інтерфейсі комп'ютерної програми;
· скласти акт, де зазначити суть помилки і реквізити фіскального чека, у якому вона була допущена. Акт передається на зберігання до бухгалтерії.
Виправлення помилки в бухгалтерському обліку при формуванні чека за формою № ФКЧ-2 відображається такими проведеннями:
· Дт 704 – Кт 301 на продажну вартість товару;
· Дт 704 – Кт 641 на суму податкових зобов'язань із ПДВ (методом «сторно»);
· Дт 902 – Кт 282 на собівартість товару (методом «сторно»);
· Дт 285 – Кт 282 на суму торговельної націнки товару (методом «сторно»).
При формуванні чека за формою № ФКЧ-1 із зазначенням правильної форми оплати в бухгалтерському обліку виконуються такі проведення:
· Дт 333 – Кт 702 на продажну вартість товару;
· Дт 702 – Кт 641 на суму податкових зобов'язань із ПДВ;
· Дт 902 – Кт 282 на собівартість списаного товару;
· Дт 285 – Кт 282 на суму торговельної націнки товару.
Порядок виправлення помилки 2 аналогічний порядку виправлення помилки 1, тобто:
· якщо помилка була виявлена до закінчення поточного робочого дня – касирові потрібно скасувати помилково проведену суму шляхом реєстрації від’ємної суми («повернути» безготівкові кошти на віртуальну картку за допомогою чека за формою № ФКЧ-2) і потім роздрукувати фіскальний чек за формою № ФКЧ-1 із правильною формою оплати. Крім того, потрібно скласти акт, де зазначити суть помилки і реквізити фіскального чека, у якому вона була допущена. Акт передається на зберігання до бухгалтерії;
· якщо помилка була виявлена після закінчення поточного робочого дня – виправити її треба таким самим способом. Крім того, якщо неправильна сума виручки була відображена в касовій книзі, необхідно внести виправлення.
У бухгалтерському обліку при виявленні помилки потрібно сторнувати проведення Дт 333 – Кт 702. На практиці застосовують і інший варіант (правда, він не передбачений Інструкцією, затвердженою наказом Мінфіну від 30.11.99 р. № 291): Дт 704 – Кт 333. Потім виконують правильне проведення Дт 301 – Кт 702.
Щоб вчасно виправляти подібні помилки, рекомендуємо касирам перед формуванням Z-звіту виконати Х-звіт і порівняти:
· суму Z-звіту терміналу і суму операцій з формою оплати «Картка» Х-звіту РРО;
· суму готівки зі скриньки РРО і суму операцій з формою оплати «Готівка» Х-звіту РРО.
Потім слід виправити поточні помилки (якщо вони є) і виконати Z-звіт.
Завважимо також, що коли термінал з’єднаний або об'єднаний з РРО і працює з ним в єдиному циклі, то подібні помилки виникати не повинні.
Більш докладну консультацію див. у журналі „БАЛАНС” від 26.10.15 р. № 87-88.