Зміни до законодавства, що діють із жовтня 2015 року
• Із 1 жовтня суб’єкти ринку природного газу у своїй діяльності керуються Законом від 09.04.15 р. № 329-VIII, яким, зокрема, визначено:
– питання транспортування природного газу, його розподілу, зберігання;
– право НКРЕКП накладати на ліцензіатів штрафи у розмірі від 3 000 до 50 000 НМДГ (від 51 000 до 850 000 грн.) за певні порушення при здійсненні господарської діяльності на ринку природного газу;
– спеціальні режими діяльності, які застосовуються із 1 жовтня 2015 року до 1 січня 2016 року до суб’єктів господарювання (далі – СГ), що провадять діяльність із розподілу та транспортування природного газу.
Чинні ліцензії, видані СГ до 1 жовтня 2015 року, діють:
• протягом трьох місяців після затвердження ліцензійних умов на провадження відповідного виду господарської діяльності – у разі здійснення діяльності з постачання та розподілу природного газу;
• до видачі відповідної ліцензії діючому оператору газотранспортної системи, оператору газосховища.
• Із 1 жовтня змінилися роздрібні ціни на природний газ для населення (з урахуванням ПДВ, збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності, тарифів на послуги з транспортування, розподілу і постачання природного газу за регульованим тарифом).
А саме: з 1 жовтня по 30 квітня (включно) у разі використання природного газу для індивідуального опалення або комплексного споживання (індивідуальне опалення, приготування їжі та/або підігрів води) при споживанні до 200 м3 на місяць (включно) ціна 1 м3 газу – 3,60 грн.; понад 200 м3 – 7,188 грн. за 1 м3 (постанова НКРЕ від 03.03.15 р. № 583) (див. Новини).
• До 3 жовтня банкам предписано привести у відповідність до вимог законодавства ідентифікацію та виявити факт належності до публічних осіб, до осіб, близьких або пов’язаних із публічними особами, наявних клієнтів/представників клієнтів, щодо яких установлено високий рівень ризику. Щодо інших клієнтів/представників клієнтів – до 3 січня 2016 року.
Ідентифікація клієнтів банку здійснюється відповідно до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління НБУ від 26.06.15 р. № 417 з урахуванням рекомендацій, наданих листом НБУ від 07.07.15 р. № 25-02002/56056.
• Із 4 жовтня з метою дерегуляції бізнесу набувають чинності зміни:
– до Закону від 06.09.05 р. № 2806-IV. Зокрема: для одержання (переоформлення, одержання дубліката, анулювання) документа дозвільного характеру СГ або уповноважена ним особа подає відповідну заяву адміністратору у центрі надання адміністративних послуг. Заяву або декларацію СГ подає в паперовій формі – особисто, через уповноважену ним особу, надсилає поштою або у випадках, передбачених законом, – в електронній формі (електронною поштою або через Єдиний держпортал адмінпослуг);
– до Закону від 06.09.12 р. № 5203-VI. Суб’єкти надання адмінпослуг не приймають заяви, не видають оформлені результати надання адмінпослуг, якщо такі послуги надаються через центри надання адміністративних послуг. Виключення становлять випадки подання заяв через Єдиний держпортал адмінпослуг (п. 30, 36 Закону від 12.02.15 р. № 191-VIII) (див. Новини).
• Із 6 жовтня набув чинності Закон від 14.07.15 р. № 597-VIII, яким з метою посилення прозорості у сфері відносин власності та запобігання корупції внесено зміни до деяких законодавчих актів України.
1. Визначено порядок надання інформації про зареєстровані транспортні засоби з Єдиного державного реєстру, держателем якого є Державтоінспекція МВС (далі – ЄДР).
2. Встановлено, що фізичним та юридичним особам інформація за об’єктом нерухомого майна та за суб’єктом речового права на нерухоме майно в електронній формі через офіційний веб-сайт Мін’юсту надається за умови ідентифікації особи з використанням ЕЦП чи іншого альтернативного засобу ідентифікації, або в паперовому вигляді держреєстратором чи нотаріусом.
3. Уточнюється, що фізичні та юридичні особи мають право отримувати відомості з Державного земельного кадастру про земельну ділянку за умови їх ідентифікації з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи.
4. КУпАП доповнено ст. 18847, якою передбачена відповідальність за подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе під час реєстрації на відповідних офіційних веб-сайтах для отримання інформації з ЄДР, Держреєстру речових прав на нерухоме майно, Держземкадастру, а так само подання заявником завідомо недостовірних відомостей про себе у разі запитування інформації в паперовій формі у вигляді штрафу від 1 до 3 НМДГ (від 17 до 51 грн.).
• До 10 жовтня Центральний депозитарій цінних паперів та депозитарні установи повинні привести свої внутрішні документи у відповідність до рішення НКЦПФР від 04.06.15 р. № 740.
• До 27 жовтня (включно) банкам – емітентам електронних грошей, які узгодили з НБУ правила використання електронних грошей (далі – банк), необхідно привести свою діяльність у відповідність до змін, внесених постановою Правління НБУ від 24.07.15 р. № 481 (далі – Постанова № 481) до Положення про електронні гроші в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 04.11.10 р. № 481 (далі – Положення).
Зокрема, Постановою № 481:
• підвищено граничні суми для здійснення операцій з електронними грошима. Так, сума електронних грошей:
– на електронному пристрої, який не може поповнюватися, не повинна перевищувати 4 000 грн. (було – 2 000 грн.);
– на електронному пристрої, який може поповнюватися, – 14 000 грн. (було – 8 000 грн).
Фізособи або СГ – власники електронних грошей (далі – користувачі) мають право використовувати електронні гроші для розрахунків за допомогою електронного пристрою, який поповнюється і перебуває в їх розпорядженні в сумі до 62 000 грн. (було – 35 000 грн.) протягом календарного року. До розрахунку цієї суми не включаються електронні гроші, погашені на вимогу користувача протягом календарного року.
• Із 28 жовтня діють зміни до законодавства щодо електронного звернення та електронної петиції, зокрема:
– передбачається можливість надіслання письмового звернення з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення). При цьому в електронному зверненні необхідно зазначати електронну поштову адресу або відомості про інші засоби зв’язку з заявником. Застосування електронного цифрового підпису не вимагається (Закон від 02.07.15 р. № 577-VIII).
Детальніше див. у «Баланс» № 80, який виходить з друку 01.10.15 р.